Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

İthal kömürlü Kirazlıdere Termik Santralı durduruldu..

Çanakkale’nin Karabiga ilçesine yapılmak istenilen ithal kömürlü termik santral projesi, Kirazlıdere Termik Santralı durduruldu

İthal kömürlü Kirazlıdere Termik Santralı durduruldu..
İthal kömürlü Kirazlıdere Termik Santralı durduruldu.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 10644 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

MUSTAFA K. EROL

Çanakkale’nin Karabiga ilçesine yapılmak istenilen ithal kömürlü termik santral projesi, Kirazlıdere Termik Santralı durduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan İnceleme Denetleme Komisyonu toplantısında, termik santrali inşa etmek isteyen firmanın hava kirliliği modellemesilye ilgili raporları yetersiz bulundu. Ancak santralin ÇED raporundaki eksiklerin gidirilmesi için firmaya iki ay süre verildi. İki ay için durdurulan santral, çalışmaya başlaması halinde yılda 3.5 milyon ton ithal kömür yakması öngörülüyor. Santralden yayılacak olan 314 bin ton kül, Kazdağları Milli Parkı’nı tehdit edecek, su havzalarını kirletecek ve tarımsal üretimi sekteye uğratacak.

KANSER TEHLİKESİ

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, termik satrallerin doğayı ve insan sağlığını tehdit ettiğini hatırlattı: “Yeni santral projeleri yapılmasın istiyoruz. Bu santraller havayı kirliliğine yol açıyor, ekosistemi bozuyor. İnsan sağlığına zarar veriyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporları, santrallerden çıkan hava gazlarının kansere yol açtığını kanıtlamış durumda. Ayrıca iklim değişikliğini olumsuz etkilediğini gösteren raporlar var.”

60 BİN İMZA

Diğer yandan Çanakkale'de devam 11 farklı santral projesi var. Çevreye ve insan sağlığına zararlı projeleri iptal edilmesi için TEMA Vakfı'nın açmış olduğu bir imza kampanyası ise devam ediyor. Herkesin itiraz edebilmesi için bir dilekçe hazırlandı“Çanakkale'ye Sahip Çık” kampanyasında şimdiye kadar 60 bin imza toplandı.  

 

 

Aydınlık

kara biga kirazlıdere termik santral
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır