Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

EKG Derneği Başkanı Akgün'den Miraç Kandili ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

EKG Derneği Başkanı Akgün'den Miraç Kandili ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı
EKG Derneği Başkanı Akgün'den Miraç Kandili ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı Taner Arçukoğlu
Bu içerik 2530 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Üzerinde yaşadığımız cennet vatanımız, atalarımızın bize en büyük emanetidir. Ecdat, Anadolu coğrafyasını vatan kılmak, vatan kıldığı coğrafyayı korumak yönünde,  sadece cephede değil, cephe gerisinde de, dost görünen az bir dünyalık için ihanet sarmalına piyon olan dâhili ve harici bedhahların sinsi emel ve tezgâhlarına karşıda ölüme tebessümle giderken, canıyla, malıyla mücadele etmiş, yedi düvele karşı hürriyet ve istiklalini çiğnetmemiştir.

23 Nisan 1920 tarihi sadece TBMM açılışı değil, bu gün, Aziz Türk Milletinin; İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal önderliğinde tüm şehit ve gazilerimizin canları pahasına, verdikleri varoluş mücadelesinde yeniden dirilişi, silkinişi, şahlanışıdır.

Bu şahlanışla “Hâkimiyet bilâ kaydü şart milletindir.” (Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir) diyerek verdikleri büyük istiklal mücadelesiyle, namusu saydığı vatanını, düşman işgalinden kurtarmış, İla-İ Kelimetullah davasında asırlardan beri hâkim olduğu Anadolu topraklarında, milli egemenliğini korumuş, Türkiye Cumhuriyeti adıyla yeni bir devlet kurmuş ve 29 Ekim 1923 tarihinde de bunu, bütün dünyaya ilân etmiştir.

23 Nisan 1920 de açılan meclis, verilen milli mücadelenin en sıcak anında dahi istişareye verilen öneme işaret eder…  

O istişare ki;

İslam dini, istişareye büyük önem verir. Yüce Allah, bu konuda Hz. Peygamber (s.a.v.)’e ve bize, şöyle emreder: “İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kerede karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (Ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever” (Âl-i İmran, 3/159) diyen Allah (c.c) kelamının hayata tatbikidir.

Nitekim Hz. Peygamber’in, ashabın ve dört büyük halifenin uygulamaları, hep istişare ile olmuştur.

İslam dininde, Allah’ın kesin emir ve yasakları konusunda fikir yürütme veya tartışma söz konusu olamaz.

Ancak dünya işlerinin düzene konması, vatan ve millet için yararlı olanların belirlenmesi maksadıyla istişarede bulunulması ve sonucunda da, çoğunluk görüşünün esas alınması, İslam’a en uygun yönetim davranışıdır.

Hürriyet ve istiklal hassasiyeti, bu yönde verilen mücadelenin mana derinliğinin en son yaşandığı 15 Temmuz  ve günümüze dek uzanan süreç, ecdadın dün ödediği bedelinin boşa gitmediğine,  istikbalinde de emin ellerde oluşuna delildir.

İstikbalden emin olmamızı sağlayan neslin inşası hassasiyetimiz dahilinde;

 Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimizin, gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek geceyi idrak edeceğiz.

Bu mübarek geçeği, “Miraç Kandili” idrak edeceğimiz bir süreçte; Kandilleri birer fırsat bilmeli, bu müstesna zaman dilimlerinde Allah'a daha da yakın olmaya çalışılmalıdır. Bilelim ki, Allah'a yakınlık, O'nun emirlerini yerine getirmek, yasak ettiği şeylerden kaçınmakla mümkündür.

Bu duygu ve düşünceler dahlinde, idrak ettiğimiz, gönül aydınlığımız olan Miraç Kandilimiz mübarek olsun derken, bir milletin istikbali ile ilgili istişarenin merkezi olan ve Allah’ın ““İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kerede karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et,…” işaretinin hayata geçtiği yerin TBMM’in açılışının bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Metin AKGÜN

Maarif Müfettişi

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır