Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Tezgahlarda satışa sunulan ‘Kuzu göbeği’ pirzoladan pahalı

Kuzu göbeği köylünün geçim kaynağı oldu

Tezgahlarda satışa sunulan ‘Kuzu göbeği’ pirzoladan pahalı
Tezgahlarda satışa sunulan ‘Kuzu göbeği’ pirzoladan pahalı Taner Arçukoğlu
Bu içerik 9602 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Ahmet Ertan/Çanakkale

Çanakkale’nin Bayramiç ve Ezine köylerinde mart ayında havanın yağışlı ve ılıman günlerinde ormanlık alanlarda çıkan Kuzugöbeği mantarı, sofralara lezzet, köylünün cebine ek gelir getiriyor. Son bir haftadır yağış ve ardından da güneşin kendini göstermesiyle çam ormanlarında Kuzugöbeği mantarı patlaması yaşanıyor. Köylüler ise lezzetiyle meşhur mantarları toplayabilmek için ormana akın ediyor. Bahar aylarında bol yağışın düştüğü dağlık bölgelerde  yetişen ve lezzetiyle ünlü ‘kuzu göbeği’ adı verilen dağ mantarları, pazar  tezgahlarında yerini aldı.

Köylülerin dağlardan toplayarak pazarda  4-5 tanesini bir araya getirip yaklaşık 100 gramlık poşetlerde 15-20 liradan satışa sunduğu mantarlar,kuzu pirzoladan daha yüksek fiyata  satılmasına karşın büyük rağbet görüyor. Köylüler mantarın kilogram fiyatının 120 ile 150 lira arasında değiştiğini belirtirken, kuru mantarın ise kilosunun 800 lira civarında olduğuna dikkat çekiyor.

Halk pazarında kuzu göbeği satan Zehra Yaman,  Kuzugöbeği mantarının şifa niyetine yenildiğini belirterek, köylülerin çoğunun da ekonomik gelir amacıyla mantar topladığını söyledi,  “Havalar böyle giderse, yağış ve ardından açan güneşle birlikte ormanda mantarlar ekilmişcesine çıkacak. Topladığımız mantarları biz kendimiz pişireceğiz, ancak gelir amaçlı toplayanlarda var. Kuzugöbeği bu mevsimde köylüler için ek bir gelir oluyor, yüzleri güldürüyor” diye konuştu.

Aydınlık.com.tr

kuzu göbeği çanakkale pahalı köylü
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..