Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Köşe Yazarımız Sağıroğlu Halk Bankası iddialarını 26 mart'ta gündeme taşımıştı

Halk Bankası Müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de gözaltına alınmasının ardından gözler Köşe yazarımız Temel Sağıroğlu’na çevrildi. Sağıroğlu 26 mart'ta sosyal medya üzerinden kaleme aldığı yazıda Halk Bankası iddialarını tekrardan gündeme taşımıştı.

Köşe Yazarımız Sağıroğlu Halk Bankası iddialarını 26 mart'ta gündeme taşımıştı
Köşe Yazarımız Sağıroğlu Halk Bankası iddialarını 26 mart'ta gündeme taşımıştı Taner Arçukoğlu
Bu içerik 5973 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Halk Bankası Müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de gözaltına alınmasının ardından gözler Köşe yazarımız Temel Sağıroğlu’na çevrildi. Sağıroğlu 26 mart'ta sosyal medya üzerinden kaleme aldığı yazısında  Halk Bankası iddialarını tekrardan gündeme taşımıştı.

İşte Sayın Temel sağıroğlunun kaleme aldığı yazı

MESUD BARZANİ DOKUNULMAZDIR VE TÜRKİYENİN KARA KUTUSUDUR.
KAYIP 7.2 MİLYAR DOLAR NEREDE ?
Çok net bir şekilde ifade ediyorum. Mesud Barzani Antik Yunan efsanelerinde adı geçen ve içinde çok gizli bilgileri, sırları ve kötülükleri barındıran Pandoranın kutusu gibidir. Kendisine verilen önemin ve gösterilen ayrıcalığın 16 Nisanda yapılacak olan referandumdumla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Mesud Barzani Türkiye Cumhuriyetini yöneten siyasi erkin hayati önemdeki gizli bilgilerine sahiptir. Çok ünlü ve isminin önünde kalabalık ünvanları bulunan yazar, yorumcu ve analistlerin bu konuyu referanduma bağlamaları hayret verici olmaktan ziyade felakettir, korkunçtur ve bir nevi ihanettir. Mesud Barzanin neden bu kadar önemli olduğunu gerçekten merak ediyorsanız bu makaleyi sonuna kadar okumanızı öneriyorum. 
14 Mayıs 2013 tarihinde tüm dünyayı endişeye düşüren bir haber manşetlere düşüyordu. Haberde Türkiyenin Kuzey Irak'la bir enerji anlaşması imzaladığı belirtiliyordu. Yapılan bu anlaşmadan Bağdat yönetimi habersizdi. İlk tepkiler Bağdat, Washington ve Moskovadan geldi. İran ve diğer ortadoğu ülkeleri bu anlaşmanın Irakın toprak bütünlüğüne yapılmış bir saldırı olduğunu savundular. Buda yetmezmiş gibi bir Türk yetkili çıkarak şu açıklamayı yapıyordu. 
"Türk devletine ait enerji şirketlerinin Kuzey Irak'ta bulunan petrol ve doğalgaz yataklarında pay sahibi olabilmesi için Ankara'yla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bu yılın başlarında bir anlaşmaya varılmıştır."
Tam da bu günlerde Recep Tayyip Erdoğan Washington'a resmi bir ziyarette bulunuyordu. Erdoğan'ın ziyareti, Irak'ta ortamın gerildiği döneme denk geliyordu. Bu sırada Kürt yetkililer de bu gelişmelerden oldukça memnundu. En üst perdeden şu açıklamalar yapılıyordu.
'Doğru konuşmak gerekirse, Türkiye dış dünyaya açılan penceremiz. İran, Suriye ve Irak'ın diğer bölgeleriyle sorunlu ilişkilerimize bir bakın. Türkiye bölgede büyük bir kuvvet ve şimdi yaptığı gibi iyi bir politika seyredecekse neden müttefiki olmayalım?' 
diyorlardı.
Kuzey Irak petrolleri Türkiye üzerinden satılıyordu. Fiyatın varil başına 56 dolar olduğu ileri sürülüyordu. Bu tarihlerde Dünya petrol fiyatı ise varil başı 125 dolardı. Kürt petrolü satılınca aradaki farkın kimin cebine girdiğini ise kuşkusuz ki Mesut Barzani çok iyi biliyordu. Irak petrol pazarlama şirketi SOMO, Kürt petrolünün ucuza satılması nedeniyle Irak’ın aylık zararlarının 1.2 milyar doları bulduğunu belirterek, Türkiye’ye aleyhine dava açmıstı.
Kuzey Irak'tan gelen petrol Adana Ceyhan'daki depolarda tutuluyor. Petrol buradan gemilere yüklenerek dağıtılıyordu. Türkiye bu petrol trafiğinde dağıtıcı rolü üstlenmisti. Kuzey Irak petrolünden elde edilen gelir ise sürpriz bir şekilde anlaşmaya dahil olan Halkbank hesaplarında toplanıyordu. Böylece Halkbank'ın mevduat açısından zenginleşmesi de sağlanmış oluyordu.
Kuzey Irak petrol gelirlerinin transferinde Halk Bankasının merkez olmasına ve Kuzey Irak petrol parasının Halkbank'ta toplanmasına Amerika Birleşik Devletleri şiddetle karşı çıkıyordu. 6 aydır devam eden sevkiyattan dolayı kimin cebine girdiği belli olmayan 7.2 Milyar dolar kayıptı ve bu sevkiyat anlaşmasının tarafları olan Kuzey Irak Kürt lideri Mesud Barzani ve Türkiyeden tatmin edici hiçbir açıklama gelmiyordu. 
Ve 6 ay sonunda ki 17-25 aralık olayları........
"Bal tutan parmağını yalar" deyimini dogrularcasına Aralık 2013 tarihinde Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslanın evinde ayakkabı kutularına saklanmış paralar bulunduğu ve ayrıca 4 Bakanın ciddi yolsuzluklar yaptığı iddia ediliyordu. Sonraki gelişmeler hepimizce malum olan olaylardır. Montaj olduğu söylenen ses kayıtları, para sayma makinaları, çelik para kasaları vs.
Bu konuya daha fazla vakıf olan kişi 17-25 aralık olaylarında Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslanın "Banka politikalarından sorumlu" yardımcısı olan ve 1 Kasımda AKP den Bayburt Milletvekili seçilerek meclise giren Sayın Doç. Dr. Şahap Kavcıoğludur. 
Bilinmelidirki; Mesut Barzani Yüksek ehemniyete sahip Türkiyenin kara kutusudur. Her dediği yapılmalı ve her istediği verilmelidir.
Saygılarımla

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır