Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkaleli Milli Sporcudan Türkiye rekoru ve üç altın madalya

Çanakkale Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzun’da düzenlenen Serbest Dalış Havuz BranşlarıTürkiye Şampiyonası’nda İTÜ-SAS adına yarışan Çanakkaleli Milli Sporcu Birgül Erken Türkiye rekoru kırdı. üç altın madalya kazanarak üç kez Türkiye Şampiyonu oldu.

Çanakkaleli Milli Sporcudan Türkiye rekoru ve üç altın madalya
Çanakkaleli Milli Sporcudan Türkiye rekoru ve üç altın madalya Taner Arçukoğlu
Bu içerik 10431 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

24-26 Mart  2017 tarihleri arasında Çanakkale Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzun’da düzenlenen Serbest Dalış Havuz BranşlarıTürkiye Şampiyonası’nda İTÜ-SAS adına yarışan Çanakkaleli Milli Sporcu Birgül Erken Çift Palet Branşında Türkiye rekoru kırdı. Çanakkaleli Milli Sporcu Birgül ERKEN üç altın madalya kazanmak sureti ile üç kez Türkiye Şampiyonu oldu. 

Milli Sporcu geçen yıl da havuz  branşlarında üç kez şampiyon olmuş ve ayrıca deniz branşlarından küp apnea branşında Türkiye rekorunu ele geçirmişti.

Sporcu milli forma ile ülkesine dünya çapında iki bronz madalya kazandırdı. 

Dinamik Apnea, Hız Apnea  ve Çift Palet Dinamik Apnea branşlarında Altın madalya  2017 yılının yarışma sezonunu verimli geçirdiğini belirten ERKEN,hedeflerini her zaman yüksek tuttuğunu ve sürekli güçlü bir antrenman temposunda çalıştığını söyledi.

TSSF’nin planlı faaliyetleri arasında yapılan Serbest Dalış branşlarındaki yarışmalarda  Birgül ERKEN tüm sporcular arasında bireysel olarak en çok madalyayı kazanan sporcu oldu.

Erken’in hedefi milli sporcu olarak ülkesini dünya arenasında en iyi şekilde temsil etmek bu yılki Avrupa Şampiyonası’nda yarışarak ülkesine yeni bir rekor hediye etmek.

Altı yıldır milli formayı giyen  Birgül Erken'in 2015 yılında İtalya'da düzenlenen  Dünya Şampiyonası'nda ve 2013 yılında  Rusya Kazan düzenlenen Dünya Şampiyonası'ndan iki bronz madalyası bulunuyor.

ERKEN: "18 Mart Çanakkale Zaferi Haftası'nda yapılan yarışmalarda Çift Palet Dinamik Apnea Branşında kırdığım Türkiye Rekorumu Tüm şehitlerimize ithaf ediyorum." dedi.

Birgül ERKEN: Deniz çocuğu olmanın avantajlarını kullandığını belirten ERKEN su altı fotoğrafçılığı ile başlayan serbest dalış merakını beş yıldır sürdüren ve serbest dalışta yüzlerce madalya alan Birgül Erken, su altı fotoğrafçılığı yaptığı sırada başlayan derin mavi sulara olan tutkusunun, önce aletli dalış sonra da serbest dalış merakını getirdiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ilk kişisel Sualtı Fotoğraf sergisini Güzel sanatlar galerisi'nde açan Birgül ERKEN sanatın ve sporun hayatın gerçek değerleri olduğuna inanıyor.

Doğma büyüme Çanakkaleliyim. Çanakkale Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapıyorum,dedi. Uzun yıllar farklı spor disiplinlerinde yarıştım. Atıcılık, voleybol, yüzme branşlarında lisanslı sporcuydum. Bu benim spor alt yapımı destekleyen en önemli unsurdur, dedi. Eşim ve oğlum basketbol ile ilgileniyor.  Eşim de spordan geldiği için beni anlıyor. O da İzmit doğumlu deniz çocuğu. Biz sporcu bir aileyiz. Evimizde yemekler sporcu beslenmesine uygun hazırlanıyor. Spor konuşuluyor, spor izleniyor. Ortak paydalarda buluşmak bizi mutlu ediyor, dedi.

Türkiye'mizin adını Dünya Şampiyonası'nda duyurmak için antrenman planı yaptık.  Bu spor destek olmadan yapılası bir spor değil. Temponuz çok yüksek. Sürekli limitlerinizi zorluyorsunuz. İnsanlık adına yeni bir rekor denerken yaptığın iş bilime ve insanlığa sunulan bir veri. Adeta kendi bedeninle gönüllü bir denek gibisin. Sınırlarda gezmenin bir bedeli var. Günlük yaşamınızda önceliklerinizi değiştiriyorsunuz. Dolayısıyla aileniz destek olmazsa olmaz. Tıp doktoru olan eşim ve birçok uzman arkadaşım hedefime ulaşmam için can-ı gönülden destek veriyor. Çalışmalarımızı bilimsel olarak ve sistemli bir biçimde sürdürüyoruz. Ancak daha çok destek ve sponsorumuz olmalı. Hizmet sponsorlarım olmasına rağmen ana sponsor sıkıntısı yaşıyorum.  Dilerim en kısa zamanda bana benim gibi denize tutkun çözüm ortaklarım, sponsorlarım olur ve bana güçlü bir destek bir omuz verir. Birlikte kazanca dönüşen rekorlara yürür Ülkeme yeni rekorlar armağan ederiz umuyorum.

Hepimizin bildiği gibi çağımızın ve ülkemizin yaşamlarımızı etkileyen önemli sorunları var. Ancak "insan olmak" bilimle, sanatla, sporla ilgilenmek bizi olumlu yönde besliyor, zor günlere bir umut ışığı yayıyor. Bizler çevremizdeki insanlara bu ışığı yayma sorumluluğunda bilen spoorcular olmaya ve her anlamda karakterli güçlü sporcular yetiştirmeye gönüllü insanlarız. İnancımız odur ki insanlarn ruhları  sanatla inceldiğinde ve bedenleri sporla güçlendiğinde insanlarımız sorunlarını aşma yollarını da bulacaktır. Bizler rol model olmaya devam edeceğiz.

Çevremde beni destekleyen çok güzel dostlarım var. Onların enerjisiyle besleniyorum. Tüm engelleri basamak yapıp, teker teker aşıyoruz. Bana inanan, beni destekleyen başta eşim Değer ERKEN olmak üzere tüm güzel insanlara binlerce teşekkür borçluyum. 

Çanakkale Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu'nda düzenlenen Serbest Dalış Havuz Branşları Türkiye şampiyonası'nda  iki günlük performanslarından birinde  Türkiye rekorunu  kırdığını anlatan Erken, “Herkes bilir ki hiç bir başarı tesadüf değildir. Bu yıl çalışmalarımızı çok disiplinli bir biçimde planladık. Planımızı hemen hemen hiç aksatmadan yerine getirdik. Yarışmalarda da emeğimizin karşılığını aldığımızı düşünüyorum." dedi. Ve  Avrupa Şampiyonasında derecelerini daha da arttıracağına inandığını belirtti.

Daha önce de Türkiye ve Dünya Şampiyonaları'ndaki dereceleriyle dikkati çeken sporcu bu yıl yapılacak olan Avrupa Şampiyonası'nda iddialı olduğunu belirtti.

Antrenman temposunu arttırarak daha güçlü ve sağlam hazırlık dönemine giren ERKEN: “Milli Takım formasını giymek ve uluslar arası arenada Türk bayrağını dalgalandırmak benim için onur kaynağı olacak; Millli sporcu olarak ülkeme hizmet ettiğim düşüncesi en büyük motivasyon kaynağım diyor.” Avrupa Şampiyonasında  hedefinin derceye girmekten öte birincilik olduğunu ekliyor.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Serbest Dalıcı*

Dalıcı **

çanakkale türkiye rekoru
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır