deja vue çanakkale
Advert
Advert

57. Alay - Gelibolu senfonisi tüm dünyada satışa verildi..

Klasik müzikle deneyselliği birleştiren ve New Age müziğinin ülkemizdeki temsilcilerinden Can Atilla’nın '57. Alay - Gelibolu' senfonisi, uluslararası düzeyde saygın yapımcı firma Naxos aracılığıyla tüm dünyada satışa verildi

57. Alay - Gelibolu senfonisi tüm dünyada satışa verildi..
57. Alay - Gelibolu senfonisi tüm dünyada satışa verildi.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 5210 kez okundu.

Ilgaz Yalçın Fakıoğlu

Klasik müzikle deneyselliği birleştiren ve New Age müziğinin ülkemizdeki temsilcilerinden Can Atilla’nın “57. Alay - Gelibolu” senfonisi, uluslararası düzeyde saygın yapımcı firma Naxos aracılığıyla tüm dünyada satışa verildi. Bilkent Senfoni Orkestrası’nın seslendirdiği 4 bölümlük çalışma 55 dakika uzunluğunda duygusal bir performans sunuyor. 57. Alay’ın tüm kahramanlarına ve Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden tüm şehitlere adanan eser, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anzak askerlerinin annelerine eşsiz seslenişine de yer veriyor.

ESER, ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU TEK SENFONİDİR’

Söz konusu çalışma hakkında Aydınlık’a konuşan Can Atilla, çalışması hakkında şu bilgileri verdi: ‘’Çanakkale Savaşı tüm savaşlar içerisinde günümüze dostluk, barış ve insanlığa dair mesaj veren bir mücadele... Senfoninin ilk bölümü 57. Alay’ı ve ve komutanı Hüseyin Avni Bey’i anlatıyor. İkinci bölüm aşk, hasret ve kayıpların anlatıldığı acı dolu bir bölüm. Üçüncü bölümde Atatürk’ün sözleri yer alırken, dördüncü bölümde Anzakların ünlü şairi Le Gay Breton’un şiiri sunuluyor. Senfoni; bu kurgusuyla dil, din ve ırk ayrımı gözetmeyen bir dünya senfonisidir ve Çanakkale Savaşı konulu yazılmış tek senfonidir.”

Atilla, Atatürk’ün Anzak annelerine seslendiği bölüm hakkında da şöyle konuştu: “Bu anıtsal sözler, senfoninin adeta ruhu. Amerikan Soprano Angela Ahıskal tarafından İngilizce seslendirilen bu efsanevi hitabet oldukça dramatik bir şekilde yansıtıldı. Şehit düşmüş askerlerin annelerinin yaşadığı ızdırap, yaylı enstrümanların sürekli olarak yükselişleriyle betimlendi.”

 

 

aydınlık

çanakkale senfoni dünya New Age müziği
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki kamyon alev topuna döndü
Seyir halindeki kamyon alev topuna döndü
Son KHK.. Çanakkale’de 3 İhraç, 10 Göreve İade
Son KHK.. Çanakkale’de 3 İhraç, 10 Göreve İade