newjoy çanakkale deja vue çanakkale relax çanakkale
newjoy home Advert Advert
Advert

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli Atıldı..

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli, Başbakan Yıldırım ve bakanların da katıldığı törenle atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışa canlı yayınla bağlandı.

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli Atıldı..
Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli Atıldı.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 6188 kez okundu.
Advert

Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olma unvanını alacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli Başbakan Binali Yıldırım ile bakanların katıldığı törenle atıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışa Çanakkale Stadyumu'ndan canlı yayınlda bağlandı.

'GELİBOLU'DAN LAPSEKİ'YE 3-4 DAKİKADA VARACAKSINIZ'

Başbakan Binali Yıldırım, temel atma töreninde şunları söyledi:

"İlk harcı atıyoruz ve ilk adımı atıyoruz. Gelibolu'dan Lapseki'ye 3-4 dakikada varmış olacaksınız. Millete helal olsun. Bu eser 'Çanakkale geçilmez' diyen ecdadımız için. Çanakkale millet için her türlü geçilir. 1915 Çanakkale Köprüsü ile de geçilir. Şimdi canlı yayına geçiyoruz. Cumhurbaşkanımız ile canlı bağlantıya geçiyoruz. Cumhurbaşkanımız Çanakkale Stadyumu'ndan selam verecek. Çanakkale'de toplanan vatandaşlarımıza, tüm vatandaşlarımıza saygımızı sunuyoruz. 'Çanakkale geçilmez' diyen ecdadımızdan aldığımız güçle, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temelini sizlerin huzurunda atıyoruz. Hayırlı olsun diyorum."

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olan 2023'te açılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü, tamamlandığında 'dünyanın en uzun aralıklı köprüsü' olacak.

Trakya'dan Ege ve Akdeniz'e uzanan ulaşım hattında Çanakkale'yi Marmara Bölgesi'nde çok önemli konuma taşıyacak köprü, 10 milyar liranın üzerinde yatırımla hayata geçirilecek.

2023'Ü TAÇLANDIRMAK İÇİN 2 BİN 23 METRE

İki yakanın birbirine, kenar açıklıklarıyla kendisinin toplam uzaklığı 3 bin 860 metre ve viyadükleriyle 5 kilometre üzerinde olacak köprünün iki ayak arasındaki açıklığının ise Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'ü taçlandırmak için 2 bin 23 metre olarak belirlendi.

çanakkale 1915 köprü çanakkale
anafartalar market
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Göçmen kaçakçılığı yapan 3 Ukraynalı tutuklandı
Göçmen kaçakçılığı yapan 3 Ukraynalı tutuklandı
Ağılda Başlayan Yangın iki Eve Sıçradı.. Hayvanlar Telef Oldu!
Ağılda Başlayan Yangın iki Eve Sıçradı.. Hayvanlar Telef Oldu!