Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkalede Gözaltı furyası yaşanıyor gözaltına alınanların sayısı 30'u geçti..

Çanakkale'de, yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları öncesinde kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı Kentte gözaltı furyası yaşanıyor. gözaltına alınanların sayısı 30'u geçti.

Çanakkalede Gözaltı furyası yaşanıyor gözaltına alınanların sayısı 30'u geçti..
Çanakkalede Gözaltı furyası yaşanıyor gözaltına alınanların sayısı 30'u geçti.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 17081 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Çanakkale’de geçtiğimiz gün başlayan gözaltı uygulamaları, devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binalı Yıldırım, bakanlar ve milletvekillerinin geleceği Çanakkale’de, “Hayır” diyenler gözaltına alınıyor. Geçtiğimiz günlerde SGDF üyesi gençlerin evlerine sabah saatlerinde yapılan baskınla 18 kişi gözaltına alınmış, gözaltına alınanlara avukatlarıyla görüşme yasağı getirilmişti. SGDF üyelerinin gözaltına alınmasından bir gün sonra ise gözaltı furyası devam etti dün de Öğrenci Kolektifi üyelerinden üç kişi gözaltına alındı. Bugün kurulun Cuma Pazarı girişinde ‘hayır’ çalışması yapan biri Halkevi biri Öğrenci Kolektifi üyesi olmak üzere iki kişi daha gözaltına alındı. Gözaltı sayısı 35’i bulurken, kentten gözaltılara tepkiler yükseliyor.

GÖZALTILARA SÜRGÜN

Erdoğan’ın yapacağı ziyaret öncesi gözaltına alınan gençler, ilçelere gönderiliyor. Çanakkale’de gözaltına alınan 35 civarında genç; Biga, Ezine, Eceabat, Gelibolu ve Yenice ilçelerine gönderildi. Avukatların görüşemediği gözaltındaki gençlerin akıbeti merak ediliyor.

‘ÇANAKKALE’NİN ‘HAYIR’ ÇIĞLIĞINI BASTIRAMAYACAKSINIZ!’

Gözaltılarla ilgili olarak Twitter’da başlatılan #RotterdamDeğilÇanakkale etiketi kısa sürede trend konular(TT) arasına girdi. ÇOMÜ Öğrenci Kolektifleri, Çanakkale'de yaşananlara ilişkin açıklamasında “Çanakkale Köprüsü’nün temelini atma bahanesiyle ‘evet’ kampanyası yapmaya gelen Erdoğan için Çanakkale’de hayır çalışması yürüten yurttaşlar birer birer gözaltına alındı. Erdoğan gelmeden şehre ‘ileri demokrasi’ geldi. Hafta boyunca şehrin her noktasını polis kuşattı, yakın şehirlerden sivil polisler getirildi, gönüllü olarak hayır çalışması yapan yurttaşların evlerinin önlerine sivil polisler konuşlandı. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde ‘hayır’ çalışması yapan üniversiteliler Özel Güvenlik Birimleri ve sivil polislerin takibi altında derslerine giriyor yine onların takibi altında yemekhanede yemeklerini yiyorlar, bir afiş asmada dahi ellerinde kameralarla fotoğraflarını çeken Özel Güvenlik Birimleri ve yasal zorbalığıyla gelen üniversite yönetimini buluyorlar. Bizler bugün hala operasyonlar devam ederken korkmadığımızı ve hayır demeye devam edeceğimizi kararlılıkla beyan ediyoruz. Bu hafta Çanakkale'de yapılanlar başkanlık gelirse yapılacakların sadece bir provasıdır” dendi. Açıklamada Nâzım Hikmet’in; “Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar/ Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır/ Safları sıklaştırın çocuklar/bu kavga faşizme karşı/bu kavga hürriyet kavgasıdır” dizelerini içeren “Hürriyet Kavgası” isimli şiire yer verildi.

CHP’Lİ ERKEK’TEN TEPKİ

Konuyla ilgili olarak CHP Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada gözaltı uygulamalarına tepki gösterdi. Erkek, “Faşist Hollanda, Nazi Almanya diyenler yarın barışın ve kardeşliğin kenti Çanakkale'ye gelecekler. Sırf onlar geliyor diye kentimizde #Hayır diyenler, muhalifler gözaltına alınıyor. Bu baskıdır, zulümdür. Kesinlikle kabul edilemez. Konunun takipçisi olacağım ve yetkili makamlarla görüşeceğim” dedi.

Seçkin sağlam Evrensel.net

çanakkale gözaltı
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki