deja vue çanakkale
Advert
Advert

Çanakkale’de ilk uluslararası kısa film festivali Truva Atı adı ile düzenlenecek...

ÇOMÜ, İletişim Fakültesi ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı işbirliğinde organize edilen ‘Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’, Çanakkale’de düzenlenen ilk uluslararası kısa film festival olacak.

Çanakkale’de ilk uluslararası kısa film festivali Truva Atı adı ile düzenlenecek...
Çanakkale’de ilk uluslararası kısa film festivali Truva Atı adı ile düzenlenecek... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3935 kez okundu.

ÇOMÜ İletişim Fakültesi ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı işbirliğinde 27-28-29 Mart 2017 tarihlerinde birincisi düzenlenecek ‘Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’ ile, ülke sinemasının gelişimine katkı sağlayacak yeni sinemacıları teşvik etmek, farklı kültürlerden gelen kısa filmleri seyirciye ulaştırmak, festival aracılığıyla uluslararası kültürel diyalogu geliştirmek, Çanakkale’nin kültürel hayatına katkı sağlamak, kısa filmlerin yapımını özendirmek, farklı tür ve temalı kısa filmleri mümkün olabildiğince daha çok izleyiciye ulaşmasını sağlamak hedefleniyor. 
Bir festival kültürü içerisinde alanında yetkin profesyoneller ile atölyeler, söyleşi ve paneller düzenleyerek, sinemanın tartışılacağı nitelikli bir platform sağlanarak, festival aracılığı ile Çanakkale’nin kültürel bir marka olarak tanınırlığına katkı sunmak da hedefler arasında yer alıyor. 
Başvurusu 19 Mart 2017’de sona erecek festivale katılan eserleri sanatçı ve yönetmenler Hülya Koçyiğit, Ahmet Yenilmez, Mehmet Çoban, Uğur İçbak, Nezih Orhon’dan oluşan jüri değerlendirecek. Festivalde birinciye 5000 TL, ikinciye 3500 TL ve üçüncüye 1500 TL para ödülü takdim edilecek.
Öğrencilerin, jürideki sanatçı ve yönetmenler ile atölye çalışması yapma fırsatı bulacağı festivalde aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden davet edilen 20 öğrenci, ilk defa ziyaret edip görecekleri Çanakkale Şehitlikleri ile ilgili kısa filmler hazırlayacak ve bu kısa filmler festivalin gala gecesinde konuklar ile buluşacak. Ayrıca Başkanlık tarafından her yıl 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi törenlerine davet edilen şehit ve gazi yakınlarına da festivalde özel bir alan ayrılacak.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 25’nci yılını kutladığı bu yıl da, şehrin ve ülkenin sosyal ve kültürel hafızasında iz bırakacak bu etkinlik, aynı zamanda üniversite-kent işbirliği için önemli bir örnek niteliğinde olacak.
(DHA)

truva atı film festivali çanakkale çomü
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki kamyon alev topuna döndü
Seyir halindeki kamyon alev topuna döndü
Son KHK.. Çanakkale’de 3 İhraç, 10 Göreve İade
Son KHK.. Çanakkale’de 3 İhraç, 10 Göreve İade