Advert

Seddülbahir kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş mezarı başında anıldı

ÇANAKKALE Savaşları kahramanı Mehmet Çavuş, Biga İlçesi'ndeki kabri başında dualarla anıldı.

Seddülbahir kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş mezarı başında anıldı
Seddülbahir kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş mezarı başında anıldı Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3698 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Bigalı Mehmet Çavuş için mezarının bulunduğu Bahçeliköy meydanında anma töreni düzenlendi. Anma törenine; AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Biga Belediye Başkanı CHP'li İsmail Işık, Gümüşçay Belediye Başkanı Adnan Pastırmacı, Daire Müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Köy meydanında süren anma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı

Bahçeli köyü muhtarı Turhan Özarı, törendeki konuşmasında, Çanakkale Savaşları sırasında Seddülbahir bölgesinde kahramanlıklar gösteren Mehmet Çavuş’un savaşın sona ermesiyle ilçeye döndüğünü söyledi. Köyünde 1964 yılında vefat eden Mehmet Çavuş’un mezarının anıt mezar haline getirildiğini dile getiren Özarı, Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın katkıları ile Köy İlkokulunun müzeye dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığını kaydetti. Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan ve Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın konuşmalarının ardından konuşan Çanakkale AK Parti Milletvekili Ayhan Gider ise "İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale kahramanlarını bedrin aslanları ile kıyaslayabiliyor. Çünkü Çanakkale imanın imkana galebe çaldığı bir yer, Çanakkale imkansızlıkların içinde insanların bir ve beraber olduklarında ne yapabildiklerini gösterdikleri bir yer. Bu anlamda Çanakkale Savaşları insanlık tarihinde önemli bir yere sahip" diye konuştu.

Anma töreni resim ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ve mehter gösterisi ile sona erdi.


 

biga mehmet çavuş çanakkale anma
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi