Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Deprem fırtınaları tekrarlanırsa 4-5 ay sürebilir..

Çanakkale'de Gece yaşanan depremlerle ilgili Prof. Dr. Doğan Perinçek, “beşinci deprem fırtınasının ana depremini yaşadık” yorumunu yaptı.

Deprem fırtınaları tekrarlanırsa 4-5 ay sürebilir..
Deprem fırtınaları tekrarlanırsa 4-5 ay sürebilir.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 22970 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Depremlerin ilk gününden bu yana değerlendirmelerin sürdüren ve genelde vatandaşları rahatlatan açıklama ve ülke olarak depremlere hazırlıklı olunması yönünde uyarılarını yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, son sarsıntıya ilişkin şunları aktardı; 
Değerli Çanakkaleliler öncelikle bir kez daha geçmiş olsun diyorum.

Dün başlayan beşinci deprem fırtınasının ana depremini 4.9 büyüklükte yaşadık. Ana deprem saat 2.27 de ve 6.9 km derinlikte Ege denizinde oldu. Dün beşinci deprem dalgası içinde düşündüğümüz deprem sayısı 99 sayısına ulaşmıştı. Şuanda saat 3.44 ve deprem sayısı son 24 saatlik dönem için toplam 93 oldu. 4.9 büyüklükteki depreme rağmen sayıda düşme var. Depremlerin sayısında inişler çıkışlar olacaktır. Fakat en başta söylediğim gibi depremlerin genel durumuna bakarsanız ortalama olarak deprem sayısı azalıyor ve depremin enerjisi azalıyor. Şanslıyız Gülpınar dolayındaki fayda biriken enerji 1300 civarındaki deprem ile boşaldı. Bu güne kadar boşalan enerji 100 deprem ile boşalsaydı Allah korusun can kaybımızda olabilirdi.

Geçen yıl İtalya da olan depremler 4-5 ay sürmüştü. Bizde de deprem fırtınaları tekrarlanırsa aynı durum olabilir.

Beşinci deprem dalgasında dikkati çeken olumlu bir gözlemimiz var. Depremlerin olduğu alan daralmaya başladı. Örneğin Edremit körfezinin içlerine doğru veya Ezine dolayına doğru artık deprem görmüyoruz. Bu gözlemimiz de depremin artık son demlerini yaşadığını gösteriyor. Depremlere sadece olan bir deprem açısından değil her yönüyle batığımızda ben GÜLPINAR VE DOLAYI İÇİN TEHLİKENİN GEÇTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. Umarım bu depremler daha doğudaki fayları tetiklemez.

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..