Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Umurbey Uluslararası Truva Havacılık Festivaline hazırlanıyor

Umurbey Belediyesi evsahipliğinde gerçekleşecek olan Uluslararası Truva Havacılık Festivali (Troy Air Fest) için tanıtım toplantısı düzenlendi.

Umurbey Uluslararası Truva Havacılık Festivaline hazırlanıyor
Umurbey Uluslararası Truva Havacılık Festivaline hazırlanıyor Taner Arçukoğlu
Bu içerik 6455 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

ÇANAKKALE Görsel Tanıtım Derneği organizasyonu ve Umurbey Belediyesi evsahipliğinde gerçekleşecek olan Uluslararası Truva Havacılık Festivali (Troy Air Fest) için tanıtım toplantısı düzenlendi. Festivalde, 200 çocuğun, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki şehitlikler üzerinde uçurularak, ilk defa uçuş keyfi yaşamalarının sağlanacağı bildirildi.

Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği organizasyonu ve Umurbey Belediyesi evsahipliğinde, 18-20 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Uluslararası Truva Havacılık Festivali'nin 'Troy Air Fest' tanıtımı için Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş ile Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği Başkanı Timur Kara basın toplantısı düzenledi. Organizatör Timur Kara, festivalin içeriğiyle ilgili, Belediye Başkanı Sami Yavaş ise, Çanakkale'nin Lapseki İlçesine bağlı Umurbey Beldesi'nin sahil kesimindeki Çiftlik Ovası mevkisinde, festival için devam eden pist, festival alanı, çadır alanı, otopark alanı ve kordon boyu düzenlemesi çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Belediye Başkanı Yavaş, Türkiye'de yeni yeni yaygınlaştığını belirttiği havacılık sektöründe Çanakkale'nin de söz sahibi olabilmesi adına böyle bir girişimde bulunduklarını açıkladı. 

Başkan Yavaş, "Bu yaz 18-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek uluslararası bir nitelik taşıyan havacılık festivaline, Türkiye'nin yanı sıra, şu an için kesin olan Almanya, Avusturya, Yunanistan ve Ukrayna'dan gelecek pilotlarda uçaklarıyla katılacak. Festival Umurbey altında Çiftlik Ovası dediğimiz bölgede yapılacak. Yaklaşık 50-55 uçağın katılacağı festival üç gün sürecek. Festivalde 200 çocuğumuzu Gelibolu Yarımadası'nda, Şehitler Abidesi'nin üstünde ve Boğazın Anadolu ile Avrupa yakalarında uçurarak, gökyüzünden Çanakkale'mizi tanımalarına vesile olabilecek bir konsept düşünmekteyiz. Uçuracağımız çocukların tespitini ise kent genelindeki belediyelerimiz ile görüşüp, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yapmayı planlıyoruz. Belediyelerin tespit edip, bilet verecekleri çocukları tanıtıma ve uçuşla ilgili eğitime almayı düşünüyoruz" dedi. 

Başkanı Yavaş, Umurbey Beldesi sahilinde Çiftlik Ova mevkiindeki festival alanı düzenleme çalışmalarıyla ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

"Bu alanda çalışmaları devam eden kordon boyunu yakında kullanıma açacağız. İnşallah bu havacılık festivali ile yeni düzenlediğimiz Umurbey Kordonu'nun incisi haline getireceğimiz bir pistle bu festivale evsahipliği yapacağız. Umurbey Feneri yanında, kordonunun yürüyüş alanı ile kumsal arasındaki alanda 30 metre genişliğinde ve 750 metre uzunluğunda stabilize bir pist olacak. Yanında festival alanı, festivale katılacak uçakların park alanı, festivale katılacakların konaklayacağı çadır alanı ve otopark olacak. Ayrıca burada kalacak insanların ihtiyaçlarını karşılayacağı günübirlik tesislere yer verilecek" diye konuştu.

200 ÇOCUĞA UÇMA KEYFİ YAŞATILACAK 

Çanakkale Tanıtım Derneği Başkanı, Festivalin Organizatörü Timur Kara ise, 19-20 yıldır havacılık sektörünün içinde bulunduğunu ve Çanakkale'de de havacılığın gelişmesi adına böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Kara, "Festivalde 200 çocuğumuzu uçuracağız. 'Bu 200 çocuk içerisinden biri dahi havacı olursa festival herhalde amacına ulaşmış olacak' diye düşünüyorum. Uçuracağımız çocuklarda bu heyecanı yaşadıktan sonra inanıyorum ki içlerinden birkaç kişi havacılık sektörüne girecektir. İstiyoruz ki bahçede traktör kullanan Ahmet amcada bir uçuş lisansı alabilsin. Festivalde uçuracağımız çocuklara vereceğimiz resmi 'Young Eagles' sertifikası onların bu tecrübelerini dünya çapında belgeleyecek. Bu etkinlik aynı zamanda Türkiye'nin güvenilebilir bir ülke olduğunu yurtdışına göstermek amacıyla da önemli. Bu yüzden yurt dışındaki uçakların buraya gelmesi bizim için büyük önem taşıyor" dedi.

DHA

havacılık umurbey festival
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki