Advert

AKCİĞER KANSERİ VE TÜTÜN

Akciğer kanserine farkındalık oluşturmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ’Koca Ciğer’ maketinin sergilendiği etkinlik düzenlendi.

AKCİĞER KANSERİ VE TÜTÜN
AKCİĞER KANSERİ VE TÜTÜN Taner Arçukoğlu
Bu içerik 4859 kez okundu.
Advert Advert

Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri  tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde hazırlanan ve bugün itibarıyla 172 ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesini (TKÇS) ülkemiz 2004 yılında imzalamıştır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra tütün kontrolü kapsamında önemli düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler sayesinde Ülkemiz Tütünle Mücadele ve Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi projeleriyle dünyada örnek ülke haline gelmiştir.
Ülkemizde 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun”un kamuya açık bütün kapalı alanlarda uygulanmaya başlanmasıyla birlikte 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tütün ile mücadelede yeni bir dönem başlamıştır.
Tütün ve tütün ürünleri (Sigara, nargile, puro, pipo gibi ). Tütün dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerdir.Tütün kullanımı önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelmekte olup dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Tütün Kullanmak Hangi Kanserlere Neden Olur?
Tütün tüm akciğer kanserlerinin yüzde 95'inden sorumludur. Akciğer kanseri tüm kanserler içinde hayatta kalma oranı en düşük olandır ve Türkiye’deki kanser ölümlerinin en yaygın olanıdır.

Tütün kullanmak ayrıca ;ağız, larenks (gırtlak), farenks (üst yutak), burun ve sinüsler, özefagus (yemek borusu), karaciğer, pankreas, mide, böbrek, mesane, serviks ve bağırsak kanserleri de dahil olmak üzere bir çok kansere yakalanma riskini de arttırmaktadır
 
Kanser Görülme Sıklığı Ülkemizde Ve Dünyada Nasıldır?

Dünyada ölüm nedenleri sıralamasında kanser birincidir. Erkeklerde ise en çok öldüren kanser türü akciğer kanseridir. Bunun da en büyük nedeni tütün kullanmak ve tütün dumanına maruz kalmak olarak gösterilmektedir.

Akciğer kanseri:  Akciğerdeki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Akciğer Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

 Akciğer kanserinin en büyük nedeni tütün kullanımıdır. Tütün içen bir kişinin akciğerinin kendini temizleme fonksiyonu bozulur. Kanser yapıcı maddeler yüzünden hücreler hasara uğrar ve kanser ortaya çıkar. Kaç kat risk altında olduğunun bilinmesi tütün başlama yaşı, tütün kullanma sıklığına göre değişir. Ne kadar çok içiyorsanız o kadar fazla risk altındasınız demektir. Sigara kullanımının yanında tütün dumanına maruz kalan pasif içiciler de aynı riski taşımaktadır.

 


Akciğer Kanseri Belirtileri; 

-Uzun süren öksürük (inatçı öksürük),
-Göğüs ağrısı,
-Kanlı balgam çıkarmak ve çıkarılan balgam miktarının fazla olması,
-Sırtta ve omuzda geçmeyen ağrı,
-Sesin kısılması,
-Yüzde ve boyunda şişlik oluşması.

Akciğer Kanserinden Nasıl Korunuruz?

Akciğer kanserinin en önemli sebebi  tütündür. Şayet tütün içmiyorsanız tütün içilen ortamdan uzak durmanız gerekir. Pasif içiciler de aktif içiciler kadar etkilenmektedir. Spor yapmak, alkol kullanmamak, az yağlı besinler ve meyve, sebzeyi bol miktarda tüketerek kanser riskini azaltabiliriz

Tütünü bırakanlar ilk 20 dakikadan itibaren faydasını görmeye başlar. İlk 20 dakikada kalp atışı hızı normal değerine düşer,  12. saatten itibaren kandaki karbondioksit seviyesi normale döner. 2 hafta-3 ay arasında kişinin akciğer fonksiyonlarında düzelme görülür. 1-9 ay arasındaysa öksürme ve nefes darlığı gibi belirtiler azalır. 1 yılın sonunda koroner kalp hastalığı riski tütün içen birinin yarısı kadardır. 10. yılın sonundaysa akciğer kanseri riski tütün içen birinin yarısı kadar olduğu bilinmektedir. 15 beş yıl sonra koroner kalp hastalığı riski tütün içmeyen biriyle aynı seviyeye iniyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı’nın desteğiyle, Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneğince Akciğer Kanserine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ve tüm Türkiye’de uygulanmaya başlayan ‘’ Koca Ciğer Projesi’ 81 ilde sergilenmektedir. Bu kapsamda maket 13-17 Şubat tarihleri arasında Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından sergilenecektir. 14 Şubat 2017 tarihinde ilimize ulaşan Koca Ciğer Maketi 14 Şubat 2017 Salı günü 17 Burda AVM alışveriş merkezinde Sağlıklı Yaşam Aracı ile birlikte halka tanıtım amaçlı sergilenmeye başlandı.  Etkinliğimiz 15-16 Şubat 2017 tarihlerinde ilimize bağlı ortaöğretim kurumlarında 17 Şubat 2017 Cuma günü ise ilimiz Devlet Hastanesi içerisinde sergilenerek halkımıza tanıtımı yapılacaktır.
Bu etkinlik kapsamında ziyaretçilerimiz; dünyanın tek taşınabilir, şişirilebilir ve gezdirilebilir akciğer maketi Koca Ciğer’in içinde dolaşarak, akciğeri yakından inceleme, Solunum Sistemi fonksiyonları ve akciğer hastalıkları hakkında daha fazla bilgilenme imkanı bulacaktır. İlimizde sergilenen Koca Ciğer Maketi halkımız tarafından yoğun ilgi görerek, Akciğer Kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.
UNUTMAYIN SİGARA BAĞIMLILIĞI BİR HASTALIKTIR TEDAVİSİ MÜMKÜNDÜR………..

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÇANAKKALE HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

akciğer kanser tütün koca ciğer
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..