Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Başkan Gökhan, Çanakkale Gündemini Oluşturan Konuları Değerlendirdi...

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Gökhan, Çanakkale Gündemini Oluşturan Konuları Değerlendirdi...
Başkan Gökhan, Çanakkale Gündemini Oluşturan Konuları Değerlendirdi... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3416 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkan Gökhan’ın gündeminde Ayvacık merkezli yaşanan depremler, Çanakkale’yi sarsan hayvan katliamları ve son günlerde ortaya atılan Sümerbank alanına ilişkin iddialar vardı.

Başkan Gökhan ilk olarak kentin en önemli gündemi olan, hafta başında Ayvacık merkezli yaşanan depremler ve bölgenin durumu hakkında değerlendirmelerini paylaştı.  Başkan Gökhan, “Bölgede özellikle dağ köyleri dediğimiz; Yukarıköy, Tuzla, Taşağıl, Gülpınar, Kızılkeçili, Kocaköy, Bademli, Koyunevi Köylerinde deprem daha çok hissedilmiş. Çok şükür kayıplarımız yok ama yaralılarımız var. 200 civarında ev, ya tamamen yıkılmış ya da kısmen zarar görmüş, camiler hasar görmüş durumda. Oluşturulan kriz merkezinde Belediye Başkan Yardımcımız Ali Sürücü yer alıyor ve belediyemizden talep destekleri koordine ediyor. Biz de dün milletvekilimizle beraber o bölgeye gittik, saydığım tüm köyleri gezdik” dedi.

“Yaraları Sarmak İçin Ne Gerekiyorsa Yapacağız”

Deprem bölgesinde değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Başkan Gökhan, “Gittiğimiz gün itibariyle birkaç sıkıntı gözüküyordu. Tabi AFAD, Kızılay hepsi çalışma içerisindeler. Ancak elbette konteynerlerin gelmesi zaman alıyordu, dün gelmeye başlamıştı. Desteğimiz devam edecek. Orada çok ciddi sayıda yıkılmış veya oturulamaz halde ev var. Evlerin onarımı ya da yeniden yapımı için üstümüze düşeni yaparız. Belediye imkânlarıyla belli sayıda yapının onarımı veya yapımı ile ilgili desteğimizi yerine getiririz. Bu çalışmaları kriz merkezi ile beraber düzenleyeceğiz. Vali beyin başkanlığında bu süreçlerde ne gerekiyorsa yapılacak” dedi.

“Deprem Bölgesinde Psikolojik Destek Şart”

Bölgedeki tespitlerini de basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Gökhan, “Burada söylememiz gereken iki konu var. Normalde bir deprem olur ardından bir iki artçı olur ve biter. Bu yöre ona alışık. Ama bu kez farklıydı. Devamlı, her gün sarsıntılar oluyor. Bu durum tabi insanların orada psikolojisini bozmuş. Kadınların ve çocukların psikolojilerinin bozuk olduğunu tespit ettik. Evi sağlam olan da evine giremiyor. Köylerini de terk etmek istemiyorlar. Öncelikle o bölgeye psikolojik danışman gönderilmesi lazım. İkincisi orada bir başka konu var. Bu depremin sebebinin orada yapılan derin sıcak su kuyularındaki sondajlar olduğuna inanmışlar. Bu algı bütün köylerde var. Bunun için de üniversitelerden deprem konusunda uzman hocaların gelip burada hem etüt yapmalarında, hem de bu durumu oradaki insanlara anlatmalarında fayda var. Maalesef bu dedikodu ve algı orada yoğun olarak devam ediyor” diye konuştu.

“Hayvanlara Karşı Yapılan Terördür”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, güncel konulara ilişkin değerlendirmesinde geçtiğimiz hafta yaşanan ve kenti sarsan hayvan katliamlarına da değindi. Başkan Gökhan, “Öncelikle bu olayı şiddetle kınıyorum, bunu yapan insan olamaz. Burada, olayın ardından hangi zehir kullanıldığı konusunda numuneler alındı ve toksikoloji laboratuvarına gönderildi, savcılığa başvuruldu, Mobese kameralarının incelemeleri için Emniyete başvuruldu. Çünkü bazı tespitler var. Bir motosikletliden bahsediliyor, bir plakadan bahsediliyor. Bu bir insan ölümü olsaydı, katil nasıl incelenecektiyse, bir terör şüphelisi nasıl incelenecektiyse, hayvanları öldürmekte bir terör konusudur bence; hayvana karşı yapılan bir terördür. Dolayısıyla bunun çok detaylı bir biçimde incelenip, bulunması lazım. Bu kentte olan zehirleme olaylarını yapanların bulunamıyor olması kabul edilebilir değildir.  Konuyu biz de takip ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hayvanlara yönelik yapılan zehirleme olaylarının Çanakkale Belediyesine fatura edilmeye çalışıldığını belirten Başkan Gökhan, Ak Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Av.Gültekin Yıldız’ın Çanakkale Belediyesinin bu olaylarda birinci dereceden sorumlu olduğu, Belediyenin sokak hayvanları için mama ve su kapları temin etmediğine yönelik açıklamalarına da değinerek, “Çanakkale’de 9 adet kedi evimiz, Halk Bahçesi, Özgürlük Parkı, 75. YIL Parkı, Evcil Hayvan Oyun Parkı, Sarıçay kenarı, Yeni Kordon ve Truva Atı önünde de sokak hayvanları besleme noktası bulunuyor.  Çanakkale halkı, bırakın belediyeyi, hayvanlarını koruma konusunda en ileri düzeydedir. Belediyenin ilgili birimleri de sokak hayvanlarının korunması noktasında canla başla çalışıyorlar. Ben Belediye adına bir özür bekliyorum” diye konuştu.

“Belediye Meclis Üyeliğinden Neden İstifa Ettiniz?”

Son dönemde gündemde olan Sümerbank arazisi konusu ve konuyla ilgili Ak Partili Belediye Meclis Üyelerinin istifalarına yönelik görüşlerini de basın mensuplarıyla paylaşan Başkan Gökhan, “Basına, gazetelere bakıyorum; Sümerbank’ın alanıyla ilgili herhangi bir plan yayınlandığını görmüyorum. Ortada bir plan yok. Peki planı, projesi olmayan Belediye Meclisinin değil, Belediyenin idaresine girmemiş, kayıt bürosundan geçmemiş bir imar konusu nasıl oluyor da Adalet ve Kalkınma Partisinin Meclis Grubunda gündeme geliyor? Hangi konuya ‘okey’ denmek isteniyor? Daha Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyelerinin haberi yok. Daha ne olduğunu bilmiyoruz. Tartışılan konular var, yöntemler var ama buna evet mi denecektir hayır mı denecektir bu konular gündemde bile değil. Daha gündemde olmayan bir konunun “Buna okey densin” diye gündeme taşınmış olması soru işaretidir. Bunu anlamak mümkün değil. “Bu gündeme gelecektir, buna bakarız, çözülsün” denmiş olabilir. Buna bir itirazım yok ama “yukarıdan okey deniyor”, gibi olayı karmaşık hale getirmiş olmak burada açıkçası bir soru işareti ortaya koyuyor. Basın bunu takip edecektir. Bu şaibeyi ortadan kaldırmak için Belediye Meclis Üyeleri bir toplantı yapıyor. Sayın Tülay Ömercioğlu diyor ki, “Biz istifa ettirilmedik, biz ettik.” Neden istifa ettiniz? Siz Belediye Meclis Üyesisiniz. Edecekseniz, partiden istifa edebilirsiniz. Belediye Meclis Üyeleri seçilmiş üyelerdir. Halk tarafından seçilmişlerdir. Halka karşı sorumluyuz artık. Elbette partinin bizi denetlemesi normaldir ama yaptığımız eylem ve işlemler, kaldırdığımız parmaklar, evetler veya hayırlar halkın menfaati için olacaktır. Nitekim Cumhuriyet Halk Partisinde imar konularında grup kararı alınamaz. Diğer konularda grup kararı alınabilir. İmarda herkes serbesttir” dedi.

“Bu Konu Kamuoyu Önünde Net Bir Şekilde Konuşulmalı”

Başkan Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Sümerbank arazisiyle ilgili her şeyin artık kamuoyu önünde şeffaf, net ve açık bir biçimde konuşulması gerekir. Kamuoyunun bütün aktörleri, ilgili sivil toplum kuruluşları, herkesin bu konuda açık ve net bilgili olarak adım adım gidilmesi gerekir.” dedi.

Başkan Gökhan’ın açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularının yanıtlanması ile birlikte toplantı son buldu.

belediye başkanı ülgür gökhan çanakkale basın toplantısı
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır