Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

AMAN DİKKAT!!!!! Karbonmonoksit zehirlenmeleri ölüm ve sakatlıkla Sonuçlanabilir

Ülkemizin birçok yerinde yüzlerce vatandaşımızın zehirlenmesine neden olan; Her yıl özellikle sobaların yandığı kış aylarında Vatandaşlarımızın binlercesini zehirleyen, onlarcasının hastalanmasına ve Vücudun oksijensiz kalması nedeniyle felç gibi birçok kalıcı hastalıklar oluşturmasına neden olan karbon monoksiti tanımalıyız.

AMAN DİKKAT!!!!! Karbonmonoksit zehirlenmeleri ölüm ve sakatlıkla Sonuçlanabilir
AMAN DİKKAT!!!!! Karbonmonoksit zehirlenmeleri ölüm ve sakatlıkla Sonuçlanabilir Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3683 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Ülkemizin birçok yerinde yüzlerce vatandaşımızın zehirlenmesine neden olan; Her yıl özellikle sobaların yandığı kış aylarında  Vatandaşlarımızın binlercesini zehirleyen, onlarcasının hastalanmasına ve Vücudun oksijensiz kalması nedeniyle felç gibi birçok kalıcı hastalıklar oluşturmasına neden olan karbon monoksiti tanımalıyız.

Sobadan, şofbenden, doğalgaz kombilerinden, ekzos dumanından hatta mangal kömüründen bile karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalabiliriz. Özellikle Lodos havalarda soba kullanan vatandaşlarımız çok büyük risk altındalar. 
Bacalar lodosta çekmezler ve duman evin içine dolarak zehirlenmeye neden olur. Bu yakıtlar tam yanma olmadığında veya baca dumanının evlerimize bir şekilde dolmasıyla zehirlenme oluşturmaktadır. Kendimizde yoksa bile annemiz,babamız,akrabamız,eşimiz dostumuzdan mutlaka birileri halen soba ve-veya  şofpen kullanmaktalar.Onları da uyaralım.Özellikle Lodos havalarda onları sık  sık arayalım. Sobalarını mecbur kalmadıkça yakmasınlar.Özellikle uyumadan önce iyice söndürsünler.
Soba kullanırken; Dikkat edilmesi gereken hususlar:

-Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli.

-Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konmamalı.

-İyi ısıtılmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında, karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı.

-Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli.

-Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde, hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı.
-Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı
-Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı.

Şofben kullanımında dikkat edilecek hususlar:

-Alınan cihazların kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmeli.

-Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan şofben asla çalıştırılmamalı.

-Şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılmalı şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalı.

-Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbon monoksit oranının yükselmesi ile gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı.

-Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli.

-Konutlarda gaz kaçaklarına karşı, uygun yerde detektör bulundurulmalı.

-Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde; öncelikle gaz vanası ve tüp detektörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı açıksa hemen kapatılmalı, kibrit-çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalı.

Lodos süresince dikkat edilecek hususlar:

-Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalı.

-Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak söndürülmeli.

-Bina yanlarında veya çatı saçak altlarında yürümemeye veya durmamaya özen gösterilmelidir.

                ÇANAKKALE HALK SAĞLIĞI İL MÜDÜRLÜĞÜ

karbonmonoksit zehirlenme halk sağlığı çanakkale
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır