Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol ihalesi başladı 4 ortak girişim grubu teklif verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol ihalesine 4 ortak girişim grubu teklif verdi. İhale komisyonu başkanı 4 firmanın tekli verdiğini duyurdu. İhalenin akşama kadar sonuçlanması beklenirken, yetkililer ihale sonucunu Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın açıklayacağını söyledi.

1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol ihalesi başladı 4 ortak girişim grubu teklif verdi.
1915 Çanakkale Köprüsü ve otoyol ihalesi başladı 4 ortak girişim grubu teklif verdi. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 9562 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü projesine şu ortak girişim grupları teklif verdi: Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi; İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway; Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC; İC İçtaş-Astaldi olarak belirlendi.

İhale komisyonuna başkanlık eden Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Sefer Tırman ihale için 11 yabancı, 13 de yerli şirketin şartname satın aldığını belirtti.

MALİYETİ 10 MİLYAR LİRA

İki yönü de üç şeritli inşa edilecek köprü ve otoyolun 5.5 yılda tamamlanması öngörülüyor. Başbakan Binali Yıldırım, köprünün finans maliyetinin 10 milyar lira olduğunu açıklamıştı.

24 FİRMA ŞARTNAME ALMIŞTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan dün yaptığı açıklamada "1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi icin 24 firma şartname aldı. Neredeyse yarı yarıya yabancı, Türk firmalar var, Çinliler, Japonlar, Koreliler, İtalyanlar, gerek ülkemizde gerek yurt dışında iş yapmış çok büyük firmalar var. Şartname satın alanların öngörüleriyle hareket edersek, 4-5 grubun teklif vereceğini düşünüyoruz, daha da artabilir. Yarın teklifleri alacağız." açıklamasında bulunmuştu. 

 2023'TE AÇILMASI PLANLANIYOR

Çanakkale Köprüsü, 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacak. Köprü ayakları arasındaki mesafe 2 bin 23 metre olacak. Köprü üzerinde 2x3 taşıt şeridi bulunacak. Köprünün Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023 yılında açılması planlanıyor.

çanakkale 1915 köprüsü
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..