Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Başkan Gökhan Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, her yıl Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlenen kahvaltı etkinliğinde, kentteki yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Başkan Gökhan Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi
Başkan Gökhan Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3325 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Çalışan Gazeteciler Gününün önemine değinerek sözlerine başlayan Başkan Gökhan, günümüzde tutuklu bulunan gazetecileri de hatırlatarak, “10 Ocak günü önemli. Emekçi, Çalışan Gazeteciler Günü ama bugüne bir şey daha ilave etmek daha gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda tutuklu gazeteciler günü olarak ilave etmek lazım. Çünkü maalesef ülkemizde 149 basın çalışanı tutuklu olarak şu anda ceza evlerinde bulunmakta. İnsanlar tabiatı ile suç işleyebilir. Ama bu insanların herhangi bir iddiaya tabi olmaksızın sanki kaçacaklarmış gibi önden cezasını verip, daha sonra salıverilmeleri maalesef devam ediyor. Bunları daha önce de yaşadık. Yani suçu varsa iddianame ortaya konur, ondan sonra gerekli yargılama yapılır, hüküm giyerse de insanlar cezalarını çekerler. Ama şimdi peşin peşin “Hele bir yat sen, iddianame hazırlanıncaya kadar cezaevinde dur, sonra da bakarız” noktasına geldiğinde, insanların adalet duyguları zedelenmiş oluyor” diye konuştu.
Başkan Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sadece tutukluluk da söz konusu değil aynı zamanda saldırı da var, şiddet de var. Çanakkale’de de biliyorsunuz Cemal Oral kardeşimize saldırı yapılmıştı ama üç yıl oldu ve henüz bir ilerleme kaydedilmedi. Bu şiddet meselesinin toplumda giderek artma eğilimi var. Şiddet uygulayanların da yanına kar kalma gibi bir durum var şuanda Türkiye’de. Bu da toplumu zedeliyor, ayrıştırıyor.”
“EMITT, Bu Yıl Daha da Önemli”
Konuşmasında ülke gündeminin yanı sıra kent gündeminden de söz eden Başkan Gökhan 26-29 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan EMITT Fuarına bu yıl da katılacaklarını belirterek, “Tabi bu sene daha da önemli. Çünkü turizm zor bir durumda. Özellikle yabancı turistler açısından ülkemize gelinmesi tercih edilmiyor, risk olarak görülüyor. Özellikle Avrupalı, Amerikalı turistler, hatta Uzakdoğulu turistler ki, onlar Çanakkale için önemli bir potansiyel. Balkanlar’dan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan’dan gelenler, maalesef güvenlik açısından çekinceleri var. Dolayısı ile burada EMITT’de biraz daha tanıtıma yönelik bir süreçte biz de katkıda bulunuyoruz ve katılacağız” diye konuştu.
“Birlikte Yönetmeyi Sürdüreceğiz”
Başkan Gökhan, “2016 senesini acısı ve tatlısı ile geçirdik. Çok sıkıntılı günler geçirdik. Bir darbe teşebbüsü oldu, terör olayları hat safhada oldu, yüzlerce insanımızı maalesef terör olaylarında kaybettik. Dolayısı ile kötü bir yıldı. 2017’nin böyle olmamasını diliyorum. Daha güvenlikli, daha sağlıklı bir yıl olmasını diliyorum. Ülkenin birliği bütünlüğünün korunduğu, insanların birbirinden ayrışmadığı, birliktelik algısının oluşmasını temenni ediyorum. Çünkü gerginlik ve birbirini dışlamak ya da yok saymak, karşısındakine hayat hakkı tanımamak, bunlar toplumsal barışı zedeleyen konulardır. Bu bağlamda yine barışın kenti Çanakkale’de biz bu huzuru, birlikteliği bozmadan, kışkırtmalara izin vermeden, yalan yanlış haberlere asla prim vermeden, iftiralara pirim vermeden, bu noktada şeffaf bir biçimde birlikte yönetmeyi sürdüreceğiz. Basın bu süreçte önemli bir rol oynuyor. Özellikle toplumun gerilmemesi noktasında, toplumda insanların birbirini kabullenmesi, sevmesi, birlikte yaşamanın sevincini hissetmeleri noktasında basın çok önemli. Yalan yanlış haberlerin yapılması barışa katkı yapmıyor. Halbuki burada hedefimiz tam tersine daha iyi bir kent. Daha iyi bir kentte yaşamı sağlamak. İnsanlar arasındaki güven ortamının, barış ortamının devamı. Çanakkale’ye gelenlerin kafasında, buraya gelir gelmez Çanakkale’ye yerleşme fikri doğuyor. Çünkü burada böyle bir ortam var. Bunu hissediyorlar, görüyorlar ve mutlu oluyorlar. Bunu niye bozalım? Dışarıdan gelen insanlar bize imreniyorlarsa, biz bunu niye ortadan kaldıralım? Dikkatli olmamız lazım diye düşünüyorum. Basının zor durumda olduğunu biliyorum. Gerçekten çok zor şartlarda çalışıyorsunuz. Ama bu bizim doğru haber yapmamıza engel değil. Şeffaf, her tarafı dinleyen, sorgulayan, ondan sonra haber yapan bir basına ihtiyacımız var diye düşünüyorum” diyerek sözlerini noktaladı.
Ödül Bu Yıl, Eylem Gözeldere’nin…
Başkan Gökhan, konuşmasının ardından, geleneksel hale gelen ve her yıl bir gazeteciye armağan edilen kol saatinin bu yıl Gündem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eylem Gözeldere’ye takdim edileceğini duyurdu. Başkan Gökhan, çalışmalarından dolayı tebrik ettiği Gözeldere’ye kol saatini takdim ederken, gazeteci Gözeldere ise, “Dediğiniz gibi gazeteci olmak gerçekten zor. Gazeteci tarafsız değil objektif olmalı. Gazeteci halktan yanadır her zaman, taraflıdır yani. Biz de böyle öğrendik” diyerek hediye için de teşekkürlerini iletti.  Kahvaltı etkinliği, karşılıklı sohbetle son buldu.

belediye basın gazeteciler başkan
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır