Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkale 1915 Köprüsü'ne 5 Grup 5 milyar dolarlık kontrat için teklifte bulunmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin dördüncü boğaz geçişi Çanakkale 1915 Köprüsü'nün 18 Mart'taki temel atma töreni yaklaşırken 5 Grup 5 milyar dolarlık kontrat için teklifte bulunmaya hazırlanıyor.

Çanakkale 1915 Köprüsü'ne 5 Grup 5 milyar dolarlık kontrat için teklifte bulunmaya hazırlanıyor.
Çanakkale 1915 Köprüsü'ne 5 Grup 5 milyar dolarlık kontrat için teklifte bulunmaya hazırlanıyor. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 10387 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Türkiye Çanakkale Boğazı'nda yapılacak yeni inşaat projesi için aralarında Hyundai ve IHI'ın da bulunduğu birtakım şirket 5 milyar dolarlık teklifte bulunmaya hazırlanıyor 
Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, Hyundai, Itochu ve birkaç Çinli inşaat firmasının da aralarında bulunduğu bazı şirketler,  Çanakkale Boğazı'nda otoyol şebekesi ve köprü inşaatına yönelik 5 milyar dolarlık kontrat için teklifte bulunmaya hazırlanıyor.

Detayların gizliliğinden dolayı isim vermek istemeyen kaynaklara göre göre, 26 Ocak'ta düzenlenecek ihalede en az 5 grubun rekabet edeceği öngörülüyor. Türkiye Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Boğazı'ndaki yoğun trafik probleminin önüne geçmek amacıyla Avrupa'ya geçiş için alternatif bir güzergah inşa etmek adına Ekim ayında teklif önerilerini değerlendirmişti.

Kaynaklardan ikisine göre, yapılacak ihalede Itochu, Japon şirketi IHI Corp. ve Türk şirketleri olan Nurol Holding AŞ ve Makyol İnşaat AŞ ile birlik oluşturacak. Üç kaynak, Hyundai, İtalyan şirketi Astaldi SpA, IC İçtaş İnşaat AŞ ve Kalyon İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ihaleye bir diğer grup olarak katılacağını belitti. İki kaynağa göre ise Çin firmaları Sichuan Road ve Bridge Co. da yerel ortaklarla ihaleye katılmayı planlıyor. 

Kaynaklardan ikisinden alınan bilgiye göre, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Çin firması olan Road and Bridge International Co. veya CRBC ile birlikte Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ile teklifte bulunabilecekken, SK Engineering & Construction Co. ve Daelim Industrial Co., Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ve Yapı Merkezi İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile birlikte katılım gösterecek.    

İhalenin koşullarına göre, gruplar ihaleye katılabilmek için 27 milyon dolar (100 milyon TL) taahhüt etmek durumunda.

Bloomberg News

1915 köprüsü çanakkale ihale
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır