Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Projenin onaylanmaması için; Kazdağları acil destek bekliyor

Kazdağları’na yapılmak istenen Yenice Çırpılar Termik Santralı Projesi’nin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 11 Ocak’ta gerçekleştirilecek. Kazdağları savunucularından Süheyla Doğan: Bölgede yapılması planlanan santrallar yaşamı bitirir

Projenin onaylanmaması için; Kazdağları acil destek bekliyor
Projenin onaylanmaması için; Kazdağları acil destek bekliyor Taner Arçukoğlu
Bu içerik 6292 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Türkiye’nin oksijen deposu olarak anılan Kazdağlarına yapılmak istenen Yenice Çırpılar Termik Santralı Projesi, bölgedeki doğal yaşam alanları ile beraber içme suyu havzalarını ve tarımsal üretimi tehdit edecek. Projenin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 11 Ocak’ta Ankara’da gerçekleştirilecek.

İnsanı büyüleyen doğal güzellikleriyle birçok efsaneye konu olan Türkiye'nin önemli yeşil alanlarından Kazdağları, son yıllarda bölgede yapılmak istenen enerji ve maden projeleri ile gündeme geliyor. Yeraltı ve yerüstü su rezervleri ile doğal bitki örtüsü olan ormanları, endemik türleri ile toplumsal mirasımız olan Kazdağları, aynı zamanda başta Çanakkale ve Balıkesir olmak üzere tüm bölgenin hayat kaynağı. Hepimizin ya temiz bir nefes almak için uğradığı ya da orada yetiştirilen çileği, kirazı, biberi yediği Kazdağları bölgesinde yapılmak istenen projeler ile bir yandan bu doğal güzellikleri tehdit ederken diğer yandan ise yerel halkın geçim kaynaklarını yok edecek.
Yenice Çırpılar Termik Santralı Projesi eğer hayata geçerse, Bakanlıklara sunulan resmi belgelere göre yılda 3,5 milyon kömür tüketecek olan santralın toplam kurulu gücü 200 MW olacak. Proje kapsamında 90 adet futbol sahası büyüklüğünde bir alan 465 bin ton külün depolanması için kullanılacak.

‘Projenin onaylanmaması için destek gerek’
İda Dayanışma Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Yeşil Yenice Dayanışması, Yuva Derneği ve 350 Ankara yapılması istenen santrala karşı bir araya geldi. Çevre örgütleri projenin durdurulması için destek çağrısı yaptı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan yaptığı açıklamada, “Proje Kazdağları ve civarındaki yaşam alanlarına kül yağmasına sebep olacak. Şimdi Çanakkale’nin yanısıra Gönen ve Bandırma gibi önemli ilçelerin içme ve tarım sularını kirletecek olan projenin İDK toplantısında onaylanmaması için hep beraber harekete geçerek Kazdağlarını koruma zamanı. 11 Ocak’tan önce desteği hızlıca büyütmemiz gerekiyor” dedi.

Doğan, “Bölgede şu anda 13 tane termik santralı projesi var. Biz de toplam etki alanından ititrazımızı yapacağız. Çünkü bu kadar santral buradaki yaşamı bitirir” diye konuştu.

Birgün.net

kazdağları çanakkale çırpılar çevre
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır