Advert

Yeniköy limanında Avlanması yasak olan 130 kilo deniz patlıcanı Ele geçirildi...

Çanakkale yeniköy limanında yasak olmasına rağmen denizden toplandığı belirlenen çuval içinde toplam 130 kilo deniz patlıcanına el konuludu

Yeniköy limanında Avlanması yasak olan 130 kilo deniz patlıcanı Ele geçirildi...
Yeniköy limanında Avlanması yasak olan 130 kilo deniz patlıcanı Ele geçirildi... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 10768 kez okundu.
Advert Advert

Bir ihbarı değerlendiren İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Ezine ilçesine bağlı yeniköy liman Mevkisi'nde yasak olmasına rağmen deniz patlıcanı toplayan kişiler olduğunu belirledi. Bunun üzerine bölgeye Su Ürünleri Kontrol Müdürlüğü ekipleriyle operasyon düzenlendi.

Balıkçılık yapan bir kişi denizden topladığı dört ayrı çuval içindeki toplam 130 kilo deniz patlıcanı ile suçüstü yakalandı. Deniz patlıcanlarına el konulurken Balıkçıya 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanununa Muhalefet ettiği gerekçesiyle 1113'er lira idari para cezası kesildi. Ele geçirilen deniz patlıcanları denize dökülerek doğal ortamlarına bırakıldı.

Tayvan, Singapur, Hong Kong, Çin ve Kore gibi ülkelerin mutfağında kullanılan deniz patlıcanlarının son dönemde Uzak Doğu'ya gönderilmesi nedeniyle yasak olmasına rağmen yoğun olarak yakalandığı öğrenildi. Bu deniz canlısının sayısındaki azalmanın denizlerdeki yaşamı olumsuz etkilediği belirtildi.

DENİZ PATLICANI NEDİR? NE İŞE YARAR

Deniz Patlıcanına Deniz hıyarı da deniyor. Denizlerin kıyılara yakın sığ yerlerinde rastlanır. Ambulakral tüp ayaklarla yavaş hareket ederler. Tüp ayaklarını duyu organı olarak da kullanırlar. Tüp ayakları olmayan deniz hıyarları diplerde U şeklindeki oyuklarda yaşarlar. Solunumları vücut boşluğunda uzanan bir çift suakciğeri veya solunumağacı denen organlarla sağlanır. Kendilerini yenileme özelliğine sahiptirler. Yumurtlayarak ürerler, erkek ve dişilerinin şekli birbirine çok benzer. Bazıları hermafrodit yani çift cinsiyetlidir.

Tentakülleriyle yakaladıkları plankton ve çamurlardaki organik maddelerle beslenirler. Çeşitli renklerde veya cam gibi saydam olanları da vardır.

Deniz patlıcanları tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında etkileyici stratejiler uygularlar. Bazı türler beyaz bir tubül salgılayarak avını hareketsiz bırakabilir. Yerliler bu tubülü sağarak resif ayakkabılar ve sargı bezi yapar. Diğer etkileyici özelliği ise midelerini anüslerinden çıkarıp bulunduğu çevreyi toksik bir çorbaya bulamalarıdır. Bu hamle ile deniz hıyarı ortalama bir akvaryum dolusu balığı öldürebilir ancak kendi de ölür. Ayrıca bazı Deniz patlıcanı türleri kendilerini futbol topu kadar şişirebilir, bazıları ise su püskürterek çakıl taşı gibi görünebilir.
En önemli özellikleri ise, vücutlarının her yanındaki yakalama kollajeni adlı yapı sayesinde kendini sıvıya dönüştürme becerileridir. Sıvı haldeyken küçük çatlaklardan geçebilir ve tekrar eski haline dönebilirler.

çanakkalenin sesi haber


 

deniz patlıcanı yeniköy janadarma su ürünleri
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..