Advert

Kazdağları’nda korkutan hastalık yüzlerce karaçam ağacı kurudu..

KAZDAĞLARI’nın Çanakkale sınırlarında kalan Ağı ve Katran Dağları bölgelerindeki ormanda, yüzlerce karaçam ağacı kurudu. Ağaçların kurumasına mantar hastalığının neden olduğunun sanıldığı belirtildi.

Kazdağları’nda korkutan hastalık yüzlerce karaçam ağacı kurudu..
Kazdağları’nda korkutan hastalık yüzlerce karaçam ağacı kurudu.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3231 kez okundu.
Advert Advert
Çanakkale’nin Çan İlçesi sınırlarında kalan Kazdağları’nın Ağı Dağı ve Katran Dağı bölgesinde yüzlerce hektarlık alandaki karaçam ağaçları kuruyor.
 
Kazdağı ormanlarını tehdit eden durumun farkına ilk önce yöre halkı vardı. Çan’ın Zeybekçayırı, Terzialan, Bardakçılar, Yaylacık ve Söğütalan köylerini içine alan bölgede, karaçam ağaçlarının büyük bölümü soldu.
 
Yeşil ormanın üzerine karabulut gibi çöken hastalığın mantar olduğunun sanıldığı belirtildi. Yöre halkının ifadesine göre, karaçam ağaçları tepeden kurumaya başlayıp, hastalık tüm gövdeyi sarıyor. Köylüler, ormanda yapılan kesime rağmen hastalığın yayılmaya devam ettiğini belirtti. Karaçam ağaçlarındaki hastalığın, kestane ve kavak ağaçlarına da sıçradığını belirten köylülerin uyarısı üzerine yetkililer de harekete geçti. 
 
KESİN NEDEN ARAŞTIRILACAK 
 
 
Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çan ile Yenice ilçeleri arasında ağaçlarda kuruma tespit ettiklerini belirterek, "Bu yıl kurak geçti. Zararlı böceklerle mücadelemizi yaptık. Kurumanın sebebi bu değil. Mantar olabileceğini düşünüyoruz. Hastalığın sebebinin belirlenmesi için değişik üniversiteden hocaları davet ettik. Çanakkale’ye gelerek, bölgede inceleme yapacaklar. Hastalık kesin olarak tespit edildikten sonra da nasıl bir mücadele yöntemi uygulayacağımızı belirleyeceğiz. Şu an için tamamen kurumuş olan ağaçları keserek mücadele ediyoruz. Bir kısmı kuruyan ağaçlar için kararı, yapılacak incelemeden sonra vereceğiz" dedi. 
 
Çan’ın Zeybekçayırı Köyü Muhtarı Ramazan Yılmaz ise ağaçlardaki kurumanın yaklaşık 1.5 yıl önce baş gösterdiğini söyledi. Yılmaz, son 6 ayda ise kurumanın büyük yayılım gösterdiğini ve ormanları kapladığını ifade etti. 
 
Bölgede 5 yıl orman muhafaza memuru olarak görev yapan 60 yaşındaki Muharrem Kolsal, "Şu ana kadar gördüğüm ağaçlardaki kurumanın çamkese böceğinden kaynaklanmadığını biliyorum. Fakat kurumaya neyin neden olduğu konusunda bir fikrim yok. Bir an önce araştırılmalı ve sebebi bulunmalı" diye konuştu.
 
Bölgede, Çan ilçesinin Etili Köyü ile Bayramiç ilçesinin Karaköy bölgesine kadar olan 10 kilometrelik ormanlık alanda ağaçlarda kuruma olduğu gözlendi. 
 
Fatih DALDAL/ ÇAN (Çanakkale) (DHA)
Kazdağları karaçam ağacı Katran Dağları
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..