Advert

Gelibolu'nun kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü törenle kutlandı.

Gelibolu İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü, düzenlenen törenle kutlandı.

Gelibolu'nun kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü törenle kutlandı.
Gelibolu'nun kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü törenle kutlandı. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 2113 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
Gelibolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yıldönümü kutlama programı, 2’inci Kolordu Komutanlığı Karargahı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Törene; Gelibolu Kaymakam Oktay Çağatay, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, Garnizon Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Gelibolu Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Özacar, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, askeri personel, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar, şehit kanları ile sulanan ve esaret zincirleri kırılan topraklara vefa borcunun devam ettiğini söyledi. 26 Kasım'ın, sadece düşmanın kovulması değil, ötesinde anlamlar taşıyan bir tarih olduğunu belirten Başkan Özacar sözlerine şöyle devam etti:
türk porno
“Bu tarih, cesaretimizi, direnişimizi, mücadelemizi, özgürlüğümüzü anlatır. ‘Bu topraklarda hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ dizelerinin gereğidir. İnsanlar özgür, hür, bağımsız yaşamalı. Atatürk’ün ifadesiyle bağımsızlık, uğruna ölmesini bilenlerin, toplumların hakkıdır. Dolayısıyla 26 Kasım Gelibolulu'nun bağımsızlığını hak ettiği tarihtir. Son 94 yıldır, bu topraklarda rahat nefes alıyorsak, bu topraklarda rahat yürüyebiliyorsak, bu vatan uğuruna canlarını veren atalarımızın sayesindedir. Onların ruhu şad olsun. Şehitlerimiz, gazilerimiz ve kahramanlarımız ebedi istirahatgahlarında huzur içinde uyusun. Atatürk’ün bir sözünde ifade ettiği gibi ‘Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.’ Kanla, canla, çileyle, yoklukla sınanan bu ülkenin kahraman insanları önlerindeki sınavı 94 yıl önce başarıyla geçtiler. Onların torunları, evlatları bu topraklarda hala yaşıyor. Varlıkları, Gelibolu’nun geleceği adına umut veriyor. Gelibolu’yu düştüğü yerden kaldıranların çocukları, Gelibolu’yu daha yükseğe kaldırmaya muktedirdir. Onlar ve herkes, tüm Gelibolu, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle her türlü zorluk imtihanını başarıyla geçecek güçtedir. Şehit kanları ile sulanan, esaret zincirleri kırılan topraklarımıza vefa borcumuz devam etmektedir. Tutsaklığa son verilen, düşmandan kurtarılan bu toprakları daha da güzelleştirmek için herkes bir katkı sunmalıdır. Mutlu ve güzel bir gelecek için Gelibolu’da taş üstüne taş koymalıyız. 94 yıl önce yaşadığımız bayram gibi, Gelibolu’yu daima bayram yerine çevirelim. El elele, hep birlikte kazananlar gibi birlik ve beraberliğimizi yüceltelim. Bu toprakları yurdumuz yapmak için toprağa düşenlere layık olmaya gayret edelim. Yürekleri bağımsızlık ve vatan aşkı ile dolu atalarımızın bizden beklediği budur. İşte o zaman medar-ı iftiharımız, onurumuz, övüncümüz ve sevincimiz olan 26 Kasım daha anlamlı olur. Bu duygularla Gelibolu’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 94'üncü yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu uğurda canlarını feda eden kahraman şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyor, tüm halkımıza saygılar sunuyorum.”
dag 2 izle
Konuşmanın ardından, kutlama programı öğrencilerin okudukları şiirler ile sona erdi.
 
Doğan ZELOVA / GELİBOLU, (DHA)
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi