Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkale ELDER'den kadına şiddete tepki...

ÇANAKKALE Kadın El Emeğini Değerlendirme ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekti.

Çanakkale ELDER'den kadına şiddete tepki...
Çanakkale ELDER'den kadına şiddete tepki... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1604 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
Çanakkale'deki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü etkinliğine CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder, CHP Merkez İlçe Başkanı Celal Karakaş, Çanakkale Belediye Başkanvekili Rebiye Ünüvar, Çanakkale Barosu Kadın Meclisi üyeleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri ile çok sayıda Çanakkaleli kadın katıldı. 
Meydanda toplanan kadınlar ellerinde 'Şiddete ortak olma', 'Susma haykır, şiddete hayır', 'Cinsel sömürüye hayır', 'Ev ve iş yerinde cinsel şiddete son', 'Yaşasın kadın dayanışması', 'Merhamet dilemiyoruz, baş kaldırıyoruz', 'Erkek sevgisi her gün beş kadın öldürüyor', 'Erkek vuruyor, devlet koruyor' ve 'Dişisine kötü davranan tek hayvan insandır' yazılı pankartlar ile kadına şiddete tepki gösterdi.
ELDER ile Kadın Danışma Meclisi (KDM) adına konuşma yapan Fatma Erdoğan, 25 Kasım'ın kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü olduğunu söyledi. Kadına şiddetin, kadının fiziksel bütünlüğünü, bireysel özgürlüğünü ve temel insan haklarını tehdit eden her türlü şiddeti kapsayacağını belirten Fatma Erdoğan, "Toplum olarak bugün sadece kadınların değil kızı, annesi, kız kardeşi, kız arkadaşı şiddet gören erkeklerin de farkında olması ve şiddetle mücadele etmesi gerekmektedir. Şiddetin boyutları ne olursa olsun tüm dünyada kadınlar şiddet görmekte. Bugün bütün dünya kadınları şiddete dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Tarihin en eski çağlarında itibaren her toplumsal kategoride, sınıfta yönetim ve iktidar biçiminde kadına yönelik şiddetin, kadına yönelik ayrımcılığın yansıması ve sonucu olduğu ve değişik biçimde değişik boyutlarda var olduğu bir gerçektir. Kadına yönelik her türlü şiddet insan hakları temel ilkeleri bağlamında suçtur" diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından kadınlar sessiz bir şekilde alandan ayrıldı.
 
DHA
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır