Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Bu Önerge Ancak ve Ancak İstismar ve Tecavüzü Özendirir!

Çanakkale Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun ardından Kadın Hakları Komisyonu da kamuoyunda büyük tepki yaratan Tecavüzcülere Af Önergesi bilinen AK Parti önergesinin suçu ve suçluyu özendireceğini belirtiler.

Bu Önerge Ancak ve Ancak İstismar ve Tecavüzü Özendirir!
Bu Önerge Ancak ve Ancak İstismar ve Tecavüzü Özendirir! Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1943 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

ÇANAKKALE BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU'NUN BASIN AÇIKLAMASI

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına aşağıdaki haliyle sunulmuş olan;

 

“Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. Maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesini teklif ederiz.

 

‘(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkındaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçtan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir.’”

 

Şeklindeki önergeyi şiddetle kınıyoruz.

 

Kadının tecavüzcüsü ile evlendirilmesi fikri, hem evlilik kurumunun, hem tecavüzün, hem de tecavüz sonrası kadın psikolojisinin bilinmemesinden ve hafife indirgenmesinden ve en önemlisi de kadının bir kimlik olarak kabul edilmemesinden kaynaklanmaktadır.

 

Bu önerge ancak ve ancak kadına yönelik işlenen suçları özendirir. Çünkü bu bakış açısı tecavüzü “olağan cinsellik” olarak tanımlamakta bir beis görmemekte ve tecavüzleri normalleştirmektedir. Oysa ki tecavüz olağan cinsellik ile hiçbir surette bağdaşmayan, temel insan haklarına yapılmış alçakça bir saldırıdır.

 

Kadının,şiddet faili ve tecavüzcü ile evliliğinin suç tanımına ve cezai yaptırıma karşı faili koruyucu bir kalkan olarak öne sürülmesi, hiçbir hukuk ve ahlak düzlemi ile açıklanamaz. Birey hak ve özgürlüklerini korumak ve gözetmekle görevli olan devletin bu şekilde davranması kesinlikle kabul edilemez.

 

2005 yılına kadar Türk Ceza Kanununda yer alan bir benzer düzenleme 2005 yılında yapılan değişiklikle kaldırılmıştır. Kadın ve çocuk hakkı ihlalleri için çağdaş toplum ve evrensel hukuk normları çerçevesinde mücadele ederken, bugün önümüze konulan önergede somutlaşan fikir ve zihniyet on yıl geriye gidiştir, asla kabul edilemez.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmuş olan bu utanç önerisinin ivedilikle geri çekilmesini Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak talep etmekteyiz.

 

Kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyururuz.

 

                                                                              Çanakkale Barosu

                                                                        Kadın Hakları Komisyonu
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..