Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Elektrikli bisikletlere ceza yağdı..

Gün içinde yapılan denetimde 20 elektrikli bisikleti kontrol eden ekipler, evraklarında eksiklik tespit ettiği 9 sürücüye 12 bin TL para cezası kesti.

Elektrikli bisikletlere ceza yağdı..
Elektrikli bisikletlere ceza yağdı.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 12430 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
ÇANAKKALE Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Şehiriçi Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi ekipleri, gücü 0.26 ile 4 kilowatt arasında olan elektrikli bisikletler için denetim başlattı. Ekipler, toplamda 2 bin lirayı bulan trafik cezasıyla karşı karşıya kalmamaları için sürücüleri elektrikli bisikletlerin tescili ile ehliyet ve kask konusunda uyardı. 
Çanakkale'de hem şehiriçi ulaşımını kolaylaştırması hem de plaka, ehliyet ve kask istenmediği görüşü nedeniyle kullanımı oldukça yaygınlaşan elektrikli bisikletler konusunda trafik ekipleri denetim başlattı. Her gün kentin değişik noktalarında elektrikli bisikletler üzerinde uygulama yapan ekipler, yeni düzenlemeye göre gücü 0.26 ile 4 kW arasında olan elektrikli bisikletlerin sürücülerine, evrakları eksik ise trafik cezası uyguluyor. Bunun için de elektrikli bisikletin uygunluk belgesindeki bilgiler baz alınıyor. 
2918 sayılı karayolları Trafik Kanunu'nun Tanımlar başlıklı 3. Maddesi'nde; L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu araçların yanı sıra gücü 0.26 kW ile 4 kW arası olan elektrikli bisikletler de motorlu bisiklet olarak kabul ediliyor. Bu durumda elektrikli bisiklet tescile tabi oluyor ve plakası bulunması gerekiyor. Sürücüsünün de en az M veya A1 sınıfı ehliyetinin olması gerektiği gibi, kullanırken kask takma zorunluluğu da bulunuyor. Faturasını ibraz edemeyenlerin araçları, sahibi olduğu kanıtlanıncaya kadar trafikten men edilebiliyor. M ve A1 sınıfı ehliyetleri 16 yaşını doldurmuş ve 17 yaşından gün alanlar alabiliyorlar. 
Trafik ekipleri, bu durumdaki elektrikli bisikletler için tescil belgesi yoksa 199 TL, M veya A1 sınıfı ehliyeti bulunmuyorsa 1698 TL ve kask takmamışsa 92 TL para cezası kesiyor. Bu durumda, vatandaşlar neredeyse satın aldıkları elektrikli bisikletin fiyatı kadar ceza ile karşı karşıya kalıyor. 
Trafik ekipleri, elektrikli bisikletlerin bayiler dışında birçok noktada rahatlıkla satıldığını, satışı yapılırken de genel olarak ehliyet, ruhsat, plaka gerekmediği yönünde bilgilendirilerek vatandaşların mağdur edildiğini söyledi. Bu konularda vatandaşları daha dikkatli olmaya çağırdı. 
Gün içinde yapılan denetimde 20 elektrikli bisikleti kontrol eden ekipler, evraklarında eksiklik tespit ettiği 9 sürücüye 12 bin TL para cezası kesti.
 
Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)
çanakkale elektrikli bisiklet ceza haber
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..