Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu halkın görüşüne açıldı...

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu projesinin ÇED Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı ve halkın görüşüne açıldı.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu halkın görüşüne açıldı...
Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu halkın görüşüne açıldı... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 12875 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu nereden geçecek? Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu güzergahı belli oldu mu? Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu ÇED Raporu kabul edildi mi? Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu projesinde son durum nedir?

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu projesinin nihai ÇED Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edilerek on (10) gün boyunca halkın görüşüne açıldı.

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 21 Ekim 2016 Cuma günü yapılan açıklamaya göre; Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu projesi ile ilgili hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu ve nihai kabul edildi.

Açıklamaya göre süreç içinde; komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir.

Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açıldı. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edebilecek.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu’nun maliyeti ne kadar?

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nü de kapsayan otoyolun maliyeti, 9 milyar 843 milyon TL olarak hesaplandı.

Otoyol hangi il ve ilçelerden geçecek?

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe 1. ve 2. Kesim Otoyolu projesi için seçilen yerin açık adresi, Proje Tanıtım Dosyası’nda (PTD) şöyle belirtildi.

-İstanbul İli Silivri İlçesi,

– Tekirdağ İli Marmara Ereğlisi İlçesi, Çorlu, Süleymanpaşa, Malkara İlçeleri,

– Çanakkale İli Gelibolu, Lapseki, Çan ve Yenice İlçeleri,

– Balıkesir İli, Balya ve Merkez İlçeleri.

Otoyolun uzunluğu ne kadar olacak?

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu; T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2023 yılında hedeflenen otoyol projeleri kapsamında projelendirilmekte olup, toplam otoyol uzunluğu 324,415 km’ dir.

Otoyol güzergahı nasıl olacak?

Projelendirme tekniği ve bölgesel ayrım nedeni ile otoyol güzergahı “Kınalı–Tekirdağ–Çanakkale-Savaştepe Otoyolu 1.Kesimi (Boğaz Köprüsü Kesimi Hariç)” ve “Kınalı–Tekirdağ–Çanakkale-Savaştepe Otoyolu 2. Kesimi (Boğaz Köprüsü Kesimi Dahil)” olmak üzere 2 bölüme ayrıldı:

1. Kesim otoyol toplam uzunluğu Km: 277+599 olup;
– İstanbul İli, Silivri İlçesi,
– Tekirdağ İli, Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa ve Malkara İlçesi
– Çanakale İli, Gelibolu, Lâpseki, Çan, ve Yenice İlçesi
– Balıkesir İli, Balya ve Merkez İlçesi sınırlarından geçmektedir.

2. Kesim otoyol ise esasen sadece boğaz kesimi ve bağlantı yolları olup, toplam uzunluğu
Km:46+816 olup; Çanakkale ili, Gelibolu ve Lapseki ilçelerinden geçmektedir. 1. ve 2. kesim
olarak incelenen proje güzergahı bir bütün olup toplam otoyol uzunluğu Km:
324+415’tir. Projede değişiklik yapılmamıştır.

Otoyol ne zaman hizmete açılacak? Ömrü ne kadar olacak?

Planlanan otoyolun, 2023 yılında işletmeye açılması öngörülmekte olup, ekonomik ömür yılı 2063 (41 yıl) olup standart bakım, onarım, işletmesi yapılacaktır.

Çanakkale Boğaz geçişi

Çanakkale Boğaz geçişi uydu görüntüsü

Çanakkale Boğaz geçişi uydu görüntüsü

Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale – Savaştepe Otoyolu, 2023 yılı hedef otoyol projelerinden biri olup, İstanbul’u Çanakkale’ye ve sonrasında Kuzey Ege’ye bağlayacak oldukça önemli bir proje konumundadır. Proje, özellikle Ege, İç Anadolu’nun batısı, Adana – Konya aksı ve Batı Akdeniz Bölgeleri ile Trakya/Avrupa arasındaki yolculuklar/taşımalar için, İstanbul Boğaz Geçişi’ne yeni bir alternatif oluşturacaktır.

Çanakkale Boğazı Köprüsü, Çanakkale boğazının kuzey kesiminde Sütlüce Suluca arasında Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlacayacak bir asma köprü olacaktır. Köprü her iki yakada da, köprü ile birlikte Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak otoyollar ile Avrupa yakasında Kınalı, Asya yakasında Balıkesir’de mevcut otoyol ağına bağlanacaktır.

imarpanosu.com

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol halkın görüşüne açıldı...
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki