Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Ezine ve Kalkım'da üretilen 3 milyon fidan toprakla buluşacak

ÇANAKKALE Orman Bölge Müdürlüğü'nün Ezine ve Kalkım fidanlıklarında üretilen 60 türdeki toplam 3 milyon fidanın Çanakkale ve Edirne'de toprakla buluşturulacağı bildirildi.

Ezine ve Kalkım'da üretilen 3 milyon fidan toprakla buluşacak
Ezine ve Kalkım'da üretilen 3 milyon fidan toprakla buluşacak Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1902 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü, orman varlığının arttırılması, bozuk orman alanlarının verimli hale getirilmesi ve ormanların rehabilite edilerek bakım ve gençleştirimesi için bir süre önce harekete geçti. İlk adım olarak Ezine ve Kalkım Orman Fidanlıkları'nda yapraklı ve ibreli 60 ayrı türde toplam 3 milyon fidan üretildi. Üretilen fidanların başta Çanakkale olmak üzere Edirne'nin Keşan, Enez ve Meriç ilçelerinde toprakla buluşturulması hedeflendi. Fidanlıklarda ıslah edilmiş tohum kaynaklarından üretilen kızılçam fidanlarının, yürütülmekte olan endüstriyel plantasyon çalışmalarında kullanılarak odun hammaddesi üretiminin kısa sürede temin edilmesine katkıda bulunulması da sağlanacak.
 
Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı işletme müdürlüklerinin 34 köyde gerçekleştirdikleri gelir getirici tür ağaçlandırmaları ve '5 bin köye 5 bin orman" uygulamalarında ise fidanlıklarda üretilen ceviz, badem, fıstıkçamı gibi gelir getirici tür fidanları kullanılarak yöre ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunulacağı kaydedildi. Kızılçam, karaçam, servi, fıstıkçamı, akçaağaç, çınar, dişbudak, ıhlamur, mazı, meşe, sedir, yalancı akasya, zakkum, iğde gibi yapraklı ve ibreli fidanlar hava şartlarının dikimine uygun hale gelmesiyle birlikte hazırlanan ağaçlandırma sahalarında toprakla buluşturulacak. Üretilen fidanların ayrıca belediyeler, kamu kurumu ve kuruluşlarına yapılan tahsislerde, halkın taleplerini karşılamakta ve bedelsiz fidan dağıtımlarında kullanılacağı bildirildi.
 
Mustafa SUİÇMEZ / ÇANAKKALE, (DHA)
fidan çanakkale haber toprak
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki