Advert

Palamutun fiyatı el yakmaya başladı..

ÇANAKKALE’de av yasaklarının sona ermesinden sonra balıkçı tezgahlarını süsleyen palamutun fiyatı el yakmaya başladı. Tezgahlarda bir kilo ve üzerinda olan palamutlar bir ay öncesine göre yüzde 50 zamlanarak 15 liradan satılmaya başlandı. Tezgahlarda yeni yeni yer almaya başlayan ve kilosu 15 liradan satılan hamsi de palamutla yarışır hale geldi.

Palamutun fiyatı el yakmaya başladı..
Palamutun fiyatı el yakmaya başladı.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3335 kez okundu.
Advert Advert
Çanakkale’de av yasaklarının sona ermesinden sonra balıkçı tezgahlarını süsleyen palamutun fiyatı el yakmaya başladı. Tezgahlarda bir ay öncesine kadar bir kilo ve üzeri 10 lira arasında satılan palamut yüzde 50 zamlanarak tezgahlarda tanesi 15 liradan satılıyor. Karadeniz’de hamsi avının az olması nedeniyle hamsi de tezgahlarda 15 liradan satılarak palamut ile yarışır hale geldi.   Çanakkale Boğazı’nda 2016-2017 su ürünleri avcılığının 1 Eylül itibariyle başlamasının ardından tezgahlarda yerini alan palamut’un fiyatı son günlerde yüzde 50 zamlandı. Kurban bayramı öncesi 25 liradan, bayram sonrası ise gramına göre bir kilo ve üzeri 10 lira arasında tezgahlarda satışa sunulan palamut son günlerde olumsuz hava şartları nedeniyle yüzde 50 zamlanarak 15 liradan satılmaya başladı. Palamut’un son günlerde yüzde 50 zamlanarak 15 liradan satılmasının sebebi olarak son bir haftadır havaların kuvvetli esmesi, 10 gündür ay aydınlığı olması ve yakamoz ile palamut avı yapılamaması ile Karadeniz’den göç eden palamutun son günlerini yaşaması gösterildi.
 
TEZGAHLARDA HAMSİ İLE PALAMUT YARIŞIYOR
 
Palamut’un balıkçı tezgahlarında 15 liradan satılmasının ardından, tezgahlarda yeni yeni yerini almaya başlayan hamsi de 15 liradan satılmaya başladı. Karadeniz’de hamsi avının az olması fiyatlara ve tezgahlara yansıdı. Palamut ve hamsi 15 liradan satılarak tezgahlarda birbirleriyle yarışır hale geldi. Kentte 20 yıldır balıkçılık yapan Volkan Kaşıkçı, palamutta artık son dönemlerin yaşandığını söyledi. Palamut’un bitmeye yaklaştığını kaydeden Volkan Kaşıkçı sözlerine şöyle devam etti: “Gramına göre 5 lira ile 7 liradan satılan balık şuanda 15 liraya çıktı. Akın balığı bu. Son dönemlerine geldik.  Bundan sonrada artık önümüzdeki seneye nasipse olacak. Hamsi yok tezgahlarda olduğu zaman 15 lira civarında satılıyor. Olmamasının sebebi de palamut hamsiyi tüketti. Çünkü palamut’un yemi hamsi. Yüksek ihtimal de 15 lira civarı seyreder hamsi. Çok düşeceğini tahmin etmiyoruz. Şuanda tezgahlarda palamut, çinekop, çinekop bolluğunu bekliyoruz. Lüfer bol olacak gibi görünüyor. Onları bekliyoruz. İnşallah yine vatandaş doya doya balık yiyecek”  
 
Çanakkale Su Ürünleri Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Hasan Uysal, tezgahlarda birkaç gündür balık fiyatları yükseldi gibi göründüğünü belirterek, bu balık fiyatlarının yükselmesi balığın azalmasından değil, havaların olumsuz gitmesinden kaynaklandığını söyledi. Uysal, “Tabi artık mevsim itibariyle alaman akımının sonuna doğru gelmeye başlamasıdır. Balıktaki eski bolluk azalacak gibi görünüyorsa, aslında oda havaların iyi olmamasından, bundan sonra hava şartlarının kışa dönmesinden dolayı, deniz suyu sıcaklığı soğuduğundan dolayı balık artık kendini yavaş yavaş derine çekiyor. Stoklarımızda hala görülen denizlerimizde palamut ve hamsi balığı bol. Ama avlanma konusunda teknelerimiz eskisi kadar rahat değiller. Hava şartlarından dolayı, havalar kötü olduğu zaman dönem dönem böyle kıtlıklar yaşanacak. Havalar güzel olunca yine mevcut bol balığı göreceğiz. Balık her zaman arz talep dengesini oluşturan bir şey. Talebin üzerini arz ettiğimiz zaman fiyatlar düşüyor. Ama taleple arz dengelenirse fiyatlar ister istemez yükselmiş oluyor. yinede çok astronomik bir yükselme yok fiyatlarda. Fiyatlar yüksek ama balıklar irileştiği için biraz yüksek” diye konuştu.  
 
Hamsinin Türkiye’nin tanınan bir balığı olduğunu ifade eden Hasan Uysal sözlerini şu şekilde sürdürdü“Herkes hamsiyi tanıyor. Severek de yiyoruz. Hamsi ne kadar bol avlanırsa avlansın. Eskisi kadar fiyatlar düşmüyor. Çünkü hamsinin sanayisel olarak da değeri var. Hamsi artık soğuk zinciri içerisinde bulunabiliyor. Dolayısıyla zaman zaman dondurulabiliyor. Fiyatlar çok çok aşağıya inmiyor. Ama çokta çıtanın üstüne çıktığını görmüyorum. Yinede halkın alabileceği seviyede. Ben yine herkesin güzel günlerde bol bol balık tüketmesini tavsiye ediyorum. Çünkü tek doğal ve protein kaynağı. Hem de herkesin kesesine uygun”   Tezgahlarda diğer balıklar ise, çipura 25 lira, Karadeniz mezgit 15 lira, çinekop 35, deniz levrek 40 lira, sardalya 10 lira, istavrit 15 liradan satılıyor.  
 
 
 
Kaynak :Boğaz Gazetesi 
Palamut Balık zam
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..