Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

TROYA MÜZE İNŞAATI FETÖ’CÜLERE Mİ VERİLDİ?

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale’deki dünyaca ünlü Troya Antik Kenti müze inşaatının ihalesinin FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen bir firmaya verilip verilmediğini sordu.

TROYA MÜZE İNŞAATI FETÖ’CÜLERE Mİ VERİLDİ?
TROYA MÜZE İNŞAATI FETÖ’CÜLERE Mİ VERİLDİ? Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3109 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale’deki dünyaca ünlü Troya Antik Kenti müze inşaatının ihalesinin FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen bir firmaya verilip verilmediğini sordu.
 
Erkek’in, Turizm Bakanı Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle: 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 
Saygılarımla.
 
Av. Muharrem ERKEK
Çanakkale Milletvekili
 
Çanakkale ilimizde bulunan Troya, dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisidir. Kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı ve Anadolu’da yeşeren uygarlıkları sergileyen bu yapıya ilişkin müze çalışmaları 1 Temmuz 2013 tarihinde başlamış, 23 Eylül 2014 tarihinde bitirilmesi planlanmışken, henüz bitirilememiştir. 2015 ve 2016 yılında da bitirilemeyen müze yapım işinin 2017’de bitirilmesi zor görünmektedir. Üstelik, dünyaca ünlü bu antik kent başlı başına ülkemiz ve Çanakkale turizmine büyük katkı sunacaktır. Müzenin bitirilmesi aynı zamanda Rusya ve Almanya başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan Troya’ya ait eserlerin ülkemize getirilmesi konusunda hukuki anlamda büyük katkı sağlayacaktır. Ancak; müzenin yapımı için gerekli özenin gösterilmediği, Çanakkale kamuoyunca vurgulanmaktadır. 
 
Troya Antik Kenti müze çalışmalarıyla ilgili daha vahim bir iddia ise yapım işinin ihalesini alan firmanın ortaklarından birinin 15 Temmuz kanlı askeri darbe girişiminin ardındaki FETÖ’nün bir üyesi olduğuna ilişkindir. Müze ihalesi için aktarılan paranın himmet amacıyla kullanıldığı da ileri sürülmektedir. 
 
Dünyanın en ünlü antik kentlerinden birinin böyle bir olumsuz imajı hak etmediği ortadadır. Bu bağlamda: 
 
1. Troya Antik Kenti müze çalışmaları, taahhüt edilen süre üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen neden bitirilememiştir? 
2. Antik Kent müze çalışmalarının ihale bedeli nedir? Bu bedele ek ödemeler yapılmış mıdır? Taahhüt ettiği sürede çalışmayı bitiremeyen firmayla ilgili herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır ya da uygulanacak mıdır? 
3. Müze çalışmaları için yeni bir ihale süreci başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa hangi aşamadadır? Bunun için ne kadarlık bir ihale bedeli öngörülmüştür? 
4. Çalışmalar ne zaman bitirilecektir? Bu konuda bir acil eylem planı uygulanması söz konusu mudur?
5. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Troya Antik Kenti’ne ait eserler bulunmaktadır. Bunların ülkemize iadesi için herhangi bir çalışma başlatılmış mıdır? 
6. İhaleyi alan firmanın FETÖ bağlantılı olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer iddialar doğruysa bu durum ne zaman anlaşılmıştır? Anlaşıldıktan sonra ne gibi bir işlem yapılmıştır? 
7. Hükümetiniz tarafından FETÖ ile mücadelede milat kabul edilen 17-25 Aralık süreci sonrasında, müze yapım ihalesini alan firmanın çalışmaları durdurulmuş mudur? Firmaya herhangi bir ödeme yapılmış mıdır? 
8. Bakanlığınız bünyesinde FETÖ ile ilişkisi olduğu iddia edilen bu firmanın aldığı başka ihaleler var mıdır? Varsa bunlar nelerdir? İhale ya da yapım bedelleri ne kadardır? 
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..