Advert

11'inci Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı açıldı.

ÇANAKKALE'nin Biga İlçesi'nde, 11'incisi düzenlenen Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı törenle açıldı.

11'inci Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı açıldı.
11'inci Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı açıldı. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1845 kez okundu.
Advert Advert
 Biga İlçesi'nde, 11'incisi düzenlenen Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı törenle açıldı.
 
Safiye TARI GÜNER/BİGA (Çanakkale) (DHA) - ÇANAKKALE'nin Biga İlçesi'nde, 11'incisi düzenlenen Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojiler Fuarı törenle açıldı.
Açılışa Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı CHP'li Ülgür Gökhan, Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Biga Belediye Başkanı CHP'li İsmail Işık, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, protokol üyeleri ve ilçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, katılımcıların furarı bu yıl daha dikkatli gezip, incelemelerini isteyerek, "Biga fuarı, Biga'nın gücünün sergilendiği, Güney Marmara'nın en büyük fuarıdır. İlk yola çıkıldığında bir etkinlikti. İkincisinden itibaren ticaret ve sanayi festivaline dönüştü. Gün geldi bir bölümü ticaret ve sanayi festivali, bir bölümü fuar oldu. Gelecek yıl çok daha farklı bir fuarla karşılaşacaksınız. Bu yıl bir eşiğe gelmiş bulunuyoruz" dedi.
Fuar alanının talebe göre artık yetersiz kaldığını belirten Doğan, "Gelecek yıl fuar gün süremizi, ulusal ve uluslararası saygın fuarlar düzeye çıkarmayı düşünüyoruz. Katılımcı firmalara, stantlarını hazırlama zamanı vereceğiz. Fuar süresini 4 veya 5 güne çıkaracağız" diye konuştu.
'BİZ O KÖPRÜYÜ BİR KADER BİLİYORUZ'
Biga'nın tarım alanında iddialı bölgelerden birisi olduğunu söyleyen Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise, "Çanakkalemizin bütün sorunlarını masaya yatırarak çözmek için azami gayret sarf ediyoruz. Ezine-Ayvacık bandında gıda organize saniye bölgesi yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Olağanüstü bir durum olmazsa, bunun 2017 kalkınma planına alınmasını istiyoruz. Assos-Truva hattında çok önemli hatıraları görüyoruz. Orada turizmde iddialarımız var. Çanakkale'de yatırımlarımız var. Devamında çok farklı bir sürece gireceğimiz köprü çalışmalarına başlıyoruz. Lapseki, Çanakkale, Eceabat, Gelibolu arasında uzun yıllardan beri dedikodusu yapılan ancak bir türlü hayata geçmeyen köprümüzün temelini, çok büyük bir aksilik olmazsa 18 Mart tarihinde atmayı bir görev biliyoruz. Biz o köprüyü bir kader biliyoruz. Buradaki ticaret erbabının, esnafımızın çok daha güzel, çok daha rahat şekilde ürünlerini ihraç etmesi için gereken alt yapının hazırlanması için o köprü çok kıymetli. Tüm tarihi dokuyu kollayarak, hassas bir şekilde ayarlayarak o köprünün örnek bir proje olmasını istiyoruz. Bizim vaatlerimizin arasında o köprü 2023 hedefiydi. Ama daha hızlı iş yapmak için 2017'de başlamak istiyoruz. Tarım bölgesi olan bu hattın çok daha özel planlanarak, tarımla ilgili alt yapısının hazırlanmasını istiyoruz. Bandırma-Biga arasına, resmi olarak Bandırma'ya bağlı olmakla beraber, fiilen Biga'ya yakın olduğu için Biga'ya bağlı olduğunu düşündüğümüz, Bandırmaport adıyla dünyanın örnek limanlarından birini yapmak istiyoruz. Buradan ihracatımızın, sanayi ve tarım başta olmak üzere, daha rahat yapılması için o limanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesiyle açılış yapıldı. Protokol üyeleri, kurulan stantları gezip, firma yetkilileriyle görüşerek ürünler hakkında bilgi aldı. Fuarda açılan 15 Temmuz Demokrasi standı da büyük ilgi gördü. Protokol üyeleri ve vatandaşlar, 15 Temmuz'a ait gazete haberleri ve fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi. Toplam 20 bin metrekare kapalı fuar alanında gerçekleşen Biga Fuarı'na, 9 metrekarelik 1121 peronda 125 firma, kurum ve kuruluş katılıyor. Fuar 9 Ekim tarihine kadar gezilebilecek.
 
 
Hürriyet
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..