Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

'Tekeden Süt Çıkarmak' Deyimi Gerçek oldu; Teke Süt Verdi!

Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'nde, Olmayacak Şeyleri Olur Duruma Getirmek Anlamı Taşıyan 'tekeden Süt Çıkarmak' Deyimi Gerçek Oldu. Besici Yahya Yılmaz'a Ait Saanen Cinsi Tekenin (Erkek Keçi) Süt Vermesi Şaşkınlık Yarattı.

'Tekeden Süt Çıkarmak' Deyimi Gerçek oldu; Teke Süt Verdi!
'Tekeden Süt Çıkarmak' Deyimi Gerçek oldu; Teke Süt Verdi! Taner Arçukoğlu
Bu içerik 3927 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
Alakeçi Köyü'nde besici Yahya Yılmaz'ın (41) süt veren tekesi Bayramiçli küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin bugünlerde en çok konuştuğu konu oldu. 250 keçilik sürüsü bulunan Yahya Yılmaz, bir süre önce saanen cinsi 2 yaşındaki tekesinin memelerinin şiş olduğunu fark etti. Genç besici, bu sebeple rahatsızlandığını gördüğü hayvanın memelerine dokunduğunda süt akınca şaşırdı. Veterinerden bilgi alan Yılmaz, bu durumun çok nadir görüldüğünü, ancak şanslı bir durum olduğunu öğrendi. Bu şans da tekenin çiftleştiği keçiden olan dişi yavruların henüz 6 aylıkken süt vermesiyle ikiye katlandı. İlçede bu durumu öğrenin çok sayıda besici tekeyi görmek için Yahya Yılmaz'ın kapısını çalıyor. Hatta fiyatının çok üstünde para verip tekeyi satın almak isteyenler de oldukça fazla. Ancak sahibi, bereketli hayvanını satmaktan yana olmasa da yakın çevresine tekesini çiftleştirmede kullanılmak üzere ödünç veriyor. 
 
20 yıldır keçi besiciliği yaptığını belirten Yahya Yılmaz, ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını ifade ederek, ''Tekenin memelerinden süt geldiğinde çok şaşırdım. Böyle bir şeyi daha önce ne gördüm, ne de duydum. Ama benim başıma geldi. Günde 250 grama yakın süt veriyor. Sağmadığım zamanlarda hayvan asabileşiyor. Onu rahatlatmak için sütü mecburen sağıyorum. Ama hiçbir şekilde kullanmıyorum. Tekenin verimli olması bizim de yüzümüzü güldürdü. Çiftleştiği keçilerin yavruları bile 6 aylıkken süt veriyor. Normalde bir keçi yavrusu 1 yaşından önce kolay kolay süt vermez. Satın almak isteyenler var. 5 bin liraya kadar teklifte bulunanlar oldu. Ancak iyi bir ırk elde etmek için satmayı hiç düşünmüyorum. Sadece, yakın arkadaşlarıma çiftleştirmede kullanmak üzere ödünç olarak veriyorum' dedi. 
 
Konuyla ilgili bilgi veren Veteriner Onur Kocabıçak da ''Bu olay süt verimi fazla olan ırklarda, özellikle saanen ırkında çok az olmak üzere görülebiliyor. Ben de 8 yıllık veteriner hekimim ve böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyorum. Anne ve babası bol süt damarlı olan hayvanlarda çok ender rastlanan bir durum' diye konuştu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fatih DALDAL / BAYRAMİÇ - Çanakkale - DHA
Çanakkale Bayramiç İlçesi teke Süt
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..