Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi, 'Çanakkale'nin Evlatları'na Kristal Elma

Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi, 'Çanakkale'nin Evlatları'na Kristal Elma

Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi, 'Çanakkale'nin Evlatları'na Kristal Elma
Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi, 'Çanakkale'nin Evlatları'na Kristal Elma Taner Arçukoğlu
Bu içerik 2505 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
ÇANAKKALE'nin Çan ilçesinde faaliyet gösteren Kale Grubu, Çanakkale Savaşı'nda kaybedilen kahramanların anılarını yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği Türkiye'nin ilk dijital savaş müzesi, 'Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi' ile Kristal Elma Ödülleri kapsamında 'En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası' ödülüne layık görüldü.
Bu yıl 5-6 Ekim tarihlerinde 28'incisi düzenlenen Kristal Elma Yaratıcılık Festivali çerçevesinde 'Dijital' kategoride 2016 yılının 'En Yaratıcı Sosyal Sorumluluk Kampanyası Ödülü', tasarım ve prodüksiyon aşamaları Modiki tarafından gerçekleşen 'Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi' ile Kale Grubu'na verildi. Kale Grubu'nun ödülünü Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler Kıroğlu ve Modiki Dijital Marka Direktörü Fatih Yılmaz aldı.
250 BİN KİŞİ GEZDİ
Çanakkale'de kaybedilen kahramanları, savaşın 100. yılında saygıyla anmak ve anılarını yaşatmak adına geçtiğimiz yıl 'Çanakkale'nin Evlatları/Sons of Gallipoli' interaktif belgeselini hazırlayan Kale Grubu, kalıcı olma ve uzun süreli ziyaretçi ile buluşması amacıyla İskele Meydanı'nda sergi açtı. 18 Mart'ta “Dokun, gör, dinle, hisset" sloganıyla Kale Grubu tarafından kapılarını açan Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi kullanılan en son teknolojiler ve yeni müzecilik teknikleri ile kurduğu iletişim dili sayesinde, gelen ziyaretçilere aktif bir sergi deneyimi yaşatıyor. Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından 250 bin kişi tarafından ziyaret edilen, Çanakkale Savaşı'nın tüm yönlerinin ele alındığı bu dijital sergide ziyaretçiler; gazilerin ses kayıtlarından oluşturulan özel yapımları dinleyebiliyor, hatıra defteri, arşiv belgeleri ve çok özel fotoğrafları interaktif bir deneyimle görebiliyor, belgesel nitelikli filmleri ve cephe günlerini son teknolojiye sahip iletişim kanallarıyla izleyip ilk defa bu sergiyle birlikte gün ışığına çıkan 500'ün üzerinde ilgi çekici objeyi özel olarak tasarlanan hologram teknolojisiyle görme imkanı buluyor. Tamamen ücretsiz olan Çanakkale'nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi, Çanakkale Savaşı'nın tarihçesini anlatmasının ötesinde; savaş içerisindeki insan hikayeleri, cephe gerisinde savaştan etkilenen sosyal hayat ve savaştan sonra ülkelerine dönen askerlerin günlük hayatları üzerinde de durarak, 6 yaş üzerindeki tüm ziyaretçilere savaşın her durumunu ifade eden benzersiz bir deneyim sunuyor.
 
Burak GEZEN / ÇANAKKALE, (DHA)
Çanakkale'nin Evlatları Kristal Elma
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..