Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkale Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi,Çocuk Kültür Evi hayata geçti

Çanakkale Belediyesi kentli minikler için örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Çocuklarımızın farklı alanlarda eğitsel faaliyetlerden yararlanabileceği Çanakkale Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Çocuk Kültür Evinin resmi açılış töreni 3 Ekim Pazartesi günü gerçekleşti.

Çanakkale Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi,Çocuk Kültür Evi hayata geçti
Çanakkale Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi,Çocuk Kültür Evi hayata geçti Taner Arçukoğlu
Bu içerik 2533 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
Çanakkale Belediyesi kentli minikler için örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Çocuklarımızın farklı alanlarda eğitsel faaliyetlerden yararlanabileceği Çanakkale Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Çocuk Kültür Evinin resmi açılış töreni 3 Ekim Pazartesi günü gerçekleşti.
Cevatpaşa Mahallesi Pirireis Caddesi Bayrak Sokak’ta bulunan Çanakkale Belediyesine ait iki katlı binanın alt katında bulunan Kreş ve Gündüz Bakımevi ile üst katında bulunan Çocuk Kültür Evinin açılış törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan, CHP İl Başkanı Nejat Önder, İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz başta olmak üzere çok sayıda kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.

Çocuklar Yaşayarak Öğrenecek…
 
Açılış töreninde ilk konuşmayı gerçekleştiren Kreş ve Gündüz Bakımevi Müdürü İsmail Açar, her çocuğun bir birey olduğu ve kendi kararlarını alması gerektiğinden söz ederek, hem kreşin hem de Çocuk Kültür Evinin bu anlayışla düzenlendiğini kaydetti. Açar, “3-6 yaş Kreş ve Gündüz Bakım Evi, 5-15 yaş Çocuk Kültür Merkezi projemiz hayata geçmiş bulunmaktadır. Alan olarak toplamda 2400 metre kare kapalı kullanım alanımız bulunmaktadır. Dersliklerimiz çocuklarımızın rahatça hareket edip faaliyetlerini yapabilecekleri büyüklüktedir. Kreş bölümümüzde tüm materyal ve mobilyalarımız özenle seçilmiş olup çocuklarımıza uygun masif ahşap malzemeden özel üretilmiştir. Kreş alanımızda toplamda beş tane sınıfımız, dinlenme alanları, yemekhane, mutfak, çok amaçlı salon, Tam donanımlı bir tane Montessori sınıfımız bulunmaktadır. Bunun yanında Spor, dans, drama, akıl oyunları, müzik, robotik maker gibi farklı branşlarda gerek bireysel gerek grup programlarız ile atölye çalışmalarımız olacaktır. Çocuklarımızın faydalanabileceği bir kütüphanemiz de yine bu alanda hazırlanmıştır. Çocuklarımıza yaparak, yaşayarak, hayattan örneklerle, somut bir şekilde öğrenmelerini sağlayacak eğitim programları ve materyalleri ile eğitim-öğretimde öğrenme kalıcılığını sağlayacak ortamlar oluşturarak, bu doğrultuda adımlar attık” diye konuştu.
 
Eğitim, Dünyanın En Kârlı Yatırımı…
 
Açılışta bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ise, Çanakkale Belediyesinin neden eğitimle ilgili bir projeyi hayata geçirdiğini katılımcılarla paylaştı. Ünüvar, “Çanakkale Belediyesi olarak eğitimi kendimize dert edindik. Bir şeyi dert edindiğinizde, ona giden yolda daha çok başarı elde edersiniz. Dünyada artık bilim ve teknoloji baş döndürücü bir şekilde gelişiyor. Bu hıza, bilim ve teknolojiye ulaşamayan toplumlar maalesef gelişimin gerisinde kalıyor. Rekabet edebilirlikte, huzuru ve refahı toplumsal tabana yayamamış oluyorlar. Her yıl öğretim döneminden önce OECD ülkelerinin, Türkiye’nin de içerisinde olduğu 65 ülke üzerinde araştırma sonuçları açıklanır. Bu yıl ülkemiz adına açıklanan sonuçları dert etmemiz gerekiyor. Çünkü dünya ortalamasında eğitime yatırılan pay yüzde 5,2. Ülkemiz, Milli Eğitimimiz hemen hemen dünya ortalamasını yakaladı. Fakat bunu 19 milyon çocuğa böldüğünüzde, öğrenci başına düşen pay 65 ülke arasında sondan 2. sırada. Artış elbette ki çok önemli, fakat öğrenci başına düşen geliri arttırmamız gerekiyor. Çünkü eğitim dünyanın en karlı yatırımı. Sonuçları uzun vadede alınan yatırım ama katma değeri en yüksek yatırım” dedi.
Dünyada bilişim ekonomisinin giderek geliştiğini ve yaygınlaştığını ifade eden Ünüvar, Çanakkale Belediyesinin de bu gelişmelerin bilincinde olarak kentli çocukların erken yaşlarda bilişimle tanışmaları için harekete geçtiğini kaydetti. Ünüvar, konuşmasının sonunda ise Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Çocuk Kültür Evinin eğitmenlerini davetlilere tanıttı.
 
“Çocuk, Toplumun Geleceğidir”
 
Açılıştaki konuşmasına, eğitime verdiği önemden söz ederek başlayan Başkan Gökhan, “Çanakkale’de yaklaşık 15 seneye yakın görev süremde hep okullarla ilgilendim. Okulların sorunlarını ve taleplerini takip ettik. Onlara destek olmaya çalıştık. Çocukların çeşitli günlerde etkinliklerine önderlik ettik. Yine çocuklar ile ilgili her zaman ne talep edildiyse yerine getirmeye çalıştık. Bunu yapmamızın nedeni, çok defa söylediğim gibi, çocuk toplumun geleceğidir. Yani çocuklar bizim geleceğimiz. Benim şöyle bir anlayışım var, bir çocuk 15-16 yaşına gelinceye kadar sadece aileye değil, topluma aittir. Sadece ailenin sorumluluğuna bırakılamayacak kadar önemlidir. Çünkü o fidanı nasıl yetiştirirsek, nasıl ona su verirsek, eğitim verirsek, bilgi verirsek, nasıl onun rüzgarlarda eğilmemesi için çaba gösterirsek, o nesil, o çocuklar, bizim geleceğimizde ülkemiz ve insanlar için çok önemli fırsatlar yaratacağına inandığımız için bunu yapıyoruz” diye konuştu.
Başkan Gökhan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Belediye olarak çalışanlarımıza da, onların çocuklarına da hizmet vermek boynumuzun borcu. Daha önce özel bir kreş, çalışanlarımızın çocuklarına hizmet veriyordu. Şimdi biz kendi alanımızı yaratmak suretiyle, sadece belediye çalışanlarının çocuklarına değil, bu kentteki herkesin çocuğuna bu hizmeti vermek için kreş bölümünü faaliyete geçirdik. Burada belli bir kontenjanı da dar gelirli ailelerin çocukları için ayırdık. Onlara ücretsiz olarak bu hizmet verilecek. Onun dışında Belediye çalışanları ve diğer Çanakkaleli hemşerilerimiz de burada hizmet alabilecekler. Burada tabi hijyen, sağlık ve güvenlik çok önemli. Buna aşırı dikkat gösteriyoruz. O bakımdan burada velilerin bu bağlamdaki öngörüleri, şikayetleri ya da bize önerecekleri şeyler çok önemli. Bunları titizlikle yerine getireceğiz. Burada esas önemli olan üst kattaki Çocuk Kültür Evi dediğimiz bölüm. Burada 5 ila 15 yaş çocukların kültürel, sanatsal ve kendilerini geliştirme amacı ile bilimsel etkinliklerin olacağı, eğitimlerin verileceği, müzik dalında, güzel sanatlar dalında, plastik sanatlar dalında, kütüphanesi ile bu noktada çok önemli bir hizmet vereceğine inandığımız bir merkezimiz var. Bu merkeze Çanakkale’nin bütün çocukları katılabilirler. Burada 5 yaşından 15 yaşa kadar olan çocukların gelişmesi ve sosyalleşmesi, bu noktada kendilerine sunulan fırsatları değerlendirmesi çok önemli.  Çocuklarımız okuldan sonra bir etkinlik yapabilse, tatillerde, hafta sonlarında etkinlik yapabilse gibi talepler vardı. İşte bunu giderebilecekleri en güzel mekan burası. Burada çocuklarımıza yoğun bir biçimde çeşitli kanallarda, onların eğitimleri için bu fırsatlar tanınacaktır” dedi.
Çocukların alanında uzman eğitmenler tarafından eğitim göreceğine de vurgu yapan Başkan Gökhan, ilerleyen dönemlerde farklı mahallelerde de bu tür projeleri hayata geçirmek için çalışacaklarını ifade etti.
Konuşmaların ardından açılış kurdelesi çocuklarla birlikte kesilirken, davetliler de Kreş ve Gündüz Bakımevi ile Çocuk Kültür Merkezini gezerek, faaliyetlere ilişkin bilgi alma fırsatı buldu.

 

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sandık güvenliği için  Her İlde Her Okula Bir Avukat
Sandık güvenliği için Her İlde Her Okula Bir Avukat
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..