Advert

Lahit'in İçerisinden Hazine Çıktı...

Biga Kemer Köyü sınırlarında muhtarın tarlasında su borularını tamir ettirmek için kazdırdığı alanda ortaya çıkan lahitlerin ikisi bugün açıldı. Lahitlerin bir tanesinin içerisinde Diadem adı verilen takılar çıktı.

Lahit'in İçerisinden Hazine Çıktı...
Lahit'in İçerisinden Hazine Çıktı... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 12102 kez okundu.
Advert Advert
Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyünde dün su borusunda meydana gelen patlak için köy muhtarlığı tamiri için onarım çalışması başlatmış, tarlada yapılan kazı sırasında boru patlağının olduğu yerde 3 lahit bulunmuştu. Çanakkale Arkeoloji müdürlüğü yetkilileri bugün Lahitlerin ikisini açtı. Lahitlerden bir tanesinin içi boş çıkarken; açılan ikinci Lahit’in içerisinde Diadem adı verilen altın takılar bulundu. Üçüncü Lahit’in ise yarın açılacağı öğrenildi.
 
LAHİTLER 2400 YIL ÖNCESİNE AİT
 
Öte yandan kazı alanında bulunan yetkililer, lahitlerin M.Ö.400’lü yıllara tarihi açıdan Klasik Döneme ait olduğunu tahmin ettiklerini açıkladılar. 2400 yıl öncesine ait lahitlerden elde edilen bulgular ışığında Parion antik kentinin sanılandan çok daha büyük bir yerleşim alanına sahip olduğu düşünülüyor. Buluntulardan elde edilen bilgiler ışığında, ve lahitlerin bulunduğu alanın Parion antik kentine ait Negropalün devamı olduğu düşünülüyor.
 
PARİON ANTİK KENT SİT ALANI GENİŞLETİLMESİ BEKLENİYOR
 
2400 yıl öncesine ait lahitlerin gün yüzüne çıkması sonrasında Çanakkale Arkeoloji Müzesi müdürlüğünün buluntu alanında yapılan çalışmaları bitirdikten sonra bölgeyi koruma altına alacağı öğrenildi. Öte yandan Parion antik kentine ait Sit alanının da genişletilmesi bekleniyor.
 
ÜÇÜNCÜ LAHİT YARIN AÇILACAK
 
Tamamen gün yüzüne çıkarılan lahitlerin, bölgeye 2 kilometre mesafedeki Parion Antik Kenti’nin Nekropolünün uzantısı olduğu tahmin ediliyor. Jandarmanın, güvenlik şeridiyle çevirdiği alanda yürütülen kurtarma kazısı sırasında, ilk lahidin içinden bir avuç altın boncuk, yüzük, 3 adet mermi çekirdeği büyüklüğünde altın materyal, 2 adet broş, sapsız bir ayna çıktı. Diğer lahitten ise değerli bir eşya çıkmadı. Buluntu alanı etrafında İlçe Jandarma Ekipleri güvenlik tedbirleri alırken; müze yetkilileri de buluntu alanında 24 saat nöbet tutuyor. Buluntuların ortaya çıkması ile birlikte Kemer Köyü sakinleri de buluntu alanına yoğun ilgi gösteriyor, müze çalışanlarına ve Jandarma ekiplerine yardımcı oluyorlar.
 
 
 
 
 
Biga Kemer Köyü muhtar tarla lahitler Diadem takı
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Danıştay Çanakkale'de termik santral projelerine 'dur' dedi
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..
Çanakkale'de ormanları böcek sardı..