Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çardak beldesinde bulunan 'Kum Adası' Hastalara şifa Oluyor

Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesinde, Kum Ada olarak bilinen bölge, şifalı olduğuna inanılan kumu nedeniyle çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Çardak beldesinde bulunan 'Kum Adası' Hastalara şifa Oluyor
Çardak beldesinde bulunan 'Kum Adası' Hastalara şifa Oluyor Taner Arçukoğlu
Bu içerik 8241 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
Türkiye'nin Dört Bir Yanından Gelip Kumda Şifa Arıyorlar
Lapseki ilçesi Çardak beldesinde "Kum Adası" olarak bilinen bölge, rahatsızlıklarına deva bulmak için her yıl ağustos ayında Türkiye'nin pek çok ilinden gelen kişilerle dolup taşıyor.
 
Belde merkezinde yer alan, kıyıdan denize doğru yaklaşık 100 metre uzayan ve karayla bağlantısı köprüyle sağlanan kumluk alan, sahilde küçük bir gölet oluşturuyor.
 
Şifalı olduğuna inanılan Kum Adası, her sene özellikle 25-30 Ağustos'ta romatizmal hastalıkları bulunan kişilerden yoğun ilgi görüyor. Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, şifalı olduğuna inanılan bölgenin yıllardır yoğun ilgi gördüğünü söyledi.
 
Türkiye'nin dört bir yanından vatandaşların buraya adeta akın ettiğini belirten Ulaş, "İnsanlar buraya gelip kendilerini kuma gömüyor. Yıllardır kumun şifalı olduğuna inanılıyor. Vatandaşlarımızın beldemizdeki Kum Adası'nda şifa bulduğunu söylemesi bizi sevindiriyor. Ayrıca beldemize gelir de bırakıyorlar" diye konuştu.
 
"15 yıldır geliyorum, çok faydasını gördüm"
 
Beldeye 15 yıldır ağustos aylarında gelerek günde 3 saat kuma gömülüp bekleyen Üzeyir Karataş da eşinin kolu ve ayağındaki ağrıların bu sayede geçtiğini ifade etti.
 
Üzeyir Karataş'ın eşi Şerife Karataş ise gördüğü ağrılarının sadece burada geçtiğini anlatarak, "Kollarında, ayaklarında ağrısı olanlara tavsiye ediyorum. Kolum çok ağrıyordu, tek çareyi burada buldum. 15 yıldır geliyorum, çok faydasını gördüm" dedi.
 
Çanakkale'den 3 yıldır bu kum için Çardak'a geldiğini dile getiren inşaat ustası Seyfullah Akçay (59), sürekli su içinde çalıştığından ayaklarında ağrılar bulunduğunu dile getirdi. Ayaklarını kuma gömüp bekleyince rahatsızlığının azaldığını bildiren Akçay, bunu yapınca bir yıl kadar ağrı çekmediğini aktardı.
 
Annesini 25 yıl önce bölgeye getiren Emine Arslan (65), bölgenin tarihi bir alan olduğunu söyleyerek, "Burada şifa var. Bizler inanıyoruz. Annem çok faydasını gördü. Ben de ayaklarım ağrıdığı için buraya geldim" ifadesini kullandı.
 
Balıkesir'den ilk kez Çardak'a gelen Semih Şahin, kuma gömüldüğü andan itibaren ağrılarının geçtiğini hissettiğini kaydetti.
Lapseki ilçesi Çardak beldesi Kum Ada bölge şifalı kum nedeniyle çok sayıda ziyaretçi
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır