Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Çanakkalede Bir ilk daha!.. Damar Tıkanıklığına Ameliyatsız Çözüm!..

Damar tıkanıklığı tedavisinde dünyada yeni bir yöntem olan ve ülkemizde sayılı merkezlerde yapılan “Aterektomi“ (Atardamar içi traşlama) Çanakkale’de ilk defa Çanakkale Devlet Hastanesinde Kalp Damar Cerrahı Dr. Ahmet Ekin tarafından başarılı bir şekilde uygulandı.

Çanakkalede Bir ilk daha!.. Damar Tıkanıklığına Ameliyatsız Çözüm!..
Çanakkalede Bir ilk daha!.. Damar Tıkanıklığına Ameliyatsız Çözüm!.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 4658 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
 
Damar tıkanıklığı tedavisinde dünyada yeni bir yöntem olan ve ülkemizde sayılı merkezlerde yapılan "Aterektomi" (Atardamar içi traşlama) Çanakkale'de ilk defa Çanakkale Devlet Hastanesinde Kalp Damar Cerrahı Dr. Ahmet Ekin tarafından başarılı bir şekilde uygulandı.
 
Uzun zamandır diyabet hastası olan ve ayağında damar tıkanıklığına bağlı yaralar bulunan 55 yaşındaki erkek hasta şiddetli ağrıları nedeniyle Çanakkale Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Polikliniğine başvurdu. Uz. Dr. Ahmet Ekin tarafından yapılan tetkik ve muayenede ana damarın neredeyse tamamı tıkalı olan ve sadece kılcal damarlarla beslenen bacağa aterektomi uygulanma kararı verildi. Türkiye'de henüz yeni uygulanmaya başlayan ve Çanakkale'de ilk kez uygulanan yeni teknolojiyle uygulanan aterektomi sonrası tamamına yakın tıkalı olan ana damar açılarak hastanın rahatsızlığı giderildi.
 
Çanakkale Devlet Hastanesi'ndeki imkanlarla pek çok operasyonun sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirilebildiğine değinen Kalp Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Ekin, son operasyonunu başarılı geçtiğini belirterek, "Hastamıza uyguladığımız Aterektomi ya da damar traşlama tedavisi atardamar darlık ve tıkanıklıklarını açmak için anjiyo ile yapılan yeni bir yöntemdir. Yöntemin çalışma prensibi, balon ya da stentten farklı olarak damarı genişletmek değil damar duvarında oluşan kireçlenme dediğimiz kısmı tıraşlayarak temizlemektir. Bu nedenle aterektomi yöntemine damar tıkanıklığının traşlama tedavisi adı verilir. Aterektomi yapan cihazlara aterektomi cihazı ya da damar traşlama cihazı denir. Bu cihazlar son derece incedir ve anjiyoda kullanılan 2-3 mm genişliğindeki kılıf içinden kolaylıkla geçer. İstenen damara yönlendirilir ve burada damarda darlık ya da tıkanıklık oluşturan kısmı traşlayarak temizler. Traşlanarak alınan doku cihazın haznesinde depolanır ve dışarı çıkarılır. Ayağında gelişen yaralar ve ağrılar üzerine polikliniğimize gelen hastamıza daha önce gittiği hastanelerde ampütasyon (ayağın kesilmesi) önerilmiş. Hasta kabul etmeyip hastanemize gelmesi üzerine kendisine aterektomi işlemini uyguladık. Hastamız tedavi süreci tamamlandıktan sonra 24 saat içerisinde şikayetleri tamama yakın giderilmiş bir şekilde taburcu olmuştur" dedi. - ÇANAKKALE
 
 
 
 
haberler.com
Çanakkale Bir ilk daha Damar Tıkanıklığı Ameliyatsız Çözüm
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır