Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

İÇDAŞ Çan ilçesine 270 MW'lık Termik Santral kuracak!..

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş., Çanakkale İli, Çan İlçesi, Helvacı Köyü, Altıkulaç Mevkiinde Helvacı Termik Santrali projesini hayata geçirmeyi planlıyor.

İÇDAŞ Çan ilçesine 270 MW'lık Termik Santral kuracak!..
İÇDAŞ Çan ilçesine 270 MW'lık Termik Santral kuracak!.. Taner Arçukoğlu
Bu içerik 7057 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
 Çanakkale'nin Çan ilçesine İÇDAŞ Çelik Enerji tarafından 270 MW'lık Helvacı Termik Santrali kurulacak. 
 
İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş., Çanakkale İli, Çan İlçesi, Helvacı Köyü, Altıkulaç Mevkiinde Helvacı Termik Santrali (2x135 MWe Akışkan Yataklı Termik Santral, Kül Depolama Sahası ve S.68848 Ruhsat Numaralı Helvacı Kömür Ocağı) projesini hayata geçirmeyi planlıyor. 
 
800 Milyon Türk Lirası'na malolması beklenen projede,  kaliteli kömürlerin yanı sıra, başka şekilde değerlendirilmesi mümkün olmayan, kükürtçe/külce zengin, düşük kaliteli ucuz yakıtları da temiz ve verimli yakabilen akışkan yatakta yakma teknolojisi (Circulating Fluidized Bed-CFB) kullanılacak. 
 
Termik santralde “Kapalı Çevrimli, Kuru Tip (Heller) Doğal Çekişli Soğutma Kulesi” ya da “Kapalı Çevrimli, Kuru Tip (Heller) Mekanik Çekişli Soğutma Kulesi” teknolojisinin kullanılması planlanıyor. Diğer alternatifler üzerinde de çalışmalar devam ediyor.
 
Soğutma suyu ihtiyacının karşılanması için ise üç kaynak belirlenmekle birlikte bir netliğe ulaşılabilmiş değil. 
 
Helvacı Termik Santralinde yılda 1.680.000 ton kömür kullanılması ve yılda toplam 2.160.000.000 kWh elektrik enerjisi üretilmesi öngörülüyor. Santralin ekonomik ömrü 30 yıl olarak hesaplanıyor.
 
PROJE HALKIN GÖRÜŞÜNDE
 
Projeye ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldı. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 29/09/2016 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.
 
ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya ÇANAKKALE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilecekler. 
 
Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve ÇANAKKALE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilecek. 
 
İÇDAŞ'ın Çanakkale'de, 405 MW'lik Biga ve 1236 MW'lik Bekirli Termik Santralleri halen faaliyette.   
 
 
Enerji Günlüğ     Sabiha KÖTEK
İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş.Çanakkale İli Çan İlçesi Helvacı Köyü Altıkulaç Mevkii Helvacı Termik Santrali projesi
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır