.
park onyedi evleri

İÇDAŞ Çan ilçesine 270 MW'lık Termik Santral kuracak!..

İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş., Çanakkale İli, Çan İlçesi, Helvacı Köyü, Altıkulaç Mevkiinde Helvacı Termik Santrali projesini hayata geçirmeyi planlıyor.
Bu haber 2016-08-27 21:29:50 eklenmiş ve 5139 kez görüntülenmiştir.
 İÇDAŞ Çan ilçesine 270 MW'lık Termik Santral kuracak!..
 Çanakkale'nin Çan ilçesine İÇDAŞ Çelik Enerji tarafından 270 MW'lık Helvacı Termik Santrali kurulacak. 
 
İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş., Çanakkale İli, Çan İlçesi, Helvacı Köyü, Altıkulaç Mevkiinde Helvacı Termik Santrali (2x135 MWe Akışkan Yataklı Termik Santral, Kül Depolama Sahası ve S.68848 Ruhsat Numaralı Helvacı Kömür Ocağı) projesini hayata geçirmeyi planlıyor. 
 
800 Milyon Türk Lirası'na malolması beklenen projede,  kaliteli kömürlerin yanı sıra, başka şekilde değerlendirilmesi mümkün olmayan, kükürtçe/külce zengin, düşük kaliteli ucuz yakıtları da temiz ve verimli yakabilen akışkan yatakta yakma teknolojisi (Circulating Fluidized Bed-CFB) kullanılacak. 
 
Termik santralde “Kapalı Çevrimli, Kuru Tip (Heller) Doğal Çekişli Soğutma Kulesi” ya da “Kapalı Çevrimli, Kuru Tip (Heller) Mekanik Çekişli Soğutma Kulesi” teknolojisinin kullanılması planlanıyor. Diğer alternatifler üzerinde de çalışmalar devam ediyor.
 
Soğutma suyu ihtiyacının karşılanması için ise üç kaynak belirlenmekle birlikte bir netliğe ulaşılabilmiş değil. 
 
Helvacı Termik Santralinde yılda 1.680.000 ton kömür kullanılması ve yılda toplam 2.160.000.000 kWh elektrik enerjisi üretilmesi öngörülüyor. Santralin ekonomik ömrü 30 yıl olarak hesaplanıyor.
 
PROJE HALKIN GÖRÜŞÜNDE
 
Projeye ilişkin hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açıldı. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 29/09/2016 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek.
 
ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya ÇANAKKALE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilecekler. 
 
Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve ÇANAKKALE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilecek. 
 
İÇDAŞ'ın Çanakkale'de, 405 MW'lik Biga ve 1236 MW'lik Bekirli Termik Santralleri halen faaliyette.   
 
 
Enerji Günlüğ     Sabiha KÖTEK
ETİKETLER : İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş.Çanakkale İli Çan İlçesi Helvacı Köyü Altıkulaç Mevkii Helvacı Termik Santrali projesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Çanakkale Haber|Çanakkale|Son Dakika|
© Copyright 2013 Çanakkale'nin Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi