Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

KRALİÇENİN GÖZ BEBEĞİ TÜRKİYE’DE SÖKÜLECEK

2008’DE TÜRKİYE’YE PRESTİJ İÇİN GELEN O GEMİ, ŞİMDİ SÖKÜLMEK İÇİN GELİYOR

KRALİÇENİN GÖZ BEBEĞİ TÜRKİYE’DE SÖKÜLECEK
KRALİÇENİN GÖZ BEBEĞİ TÜRKİYE’DE SÖKÜLECEK Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1507 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert

1983 yılında hizmete girerek, 31 yıl İngiliz Kraliyet Donanması'nda görev yapan ‘Queen Elizabeth HMS Illustrious’ adlı uçak gemisi, geri dönüşüme kazandırılmak üzere Türkiye’ye getirilecek.

LEYAL FİRMASINA SATILDI

Miadını doldurması nedeniyle Kraliyet Donanmasının envanterinden düşürülerek emekliye ayrılan ‘HMS Illustrious’ İzmir’in Aliağa İlçesindeki gemi geri dönüşüm bölgesinde faaliyet gösteren, ‘Leyal’ adlı Türk firmasına satıldı.

2 MİLYON 100 BİN STERLİNE SATIN ALINDI

‘Leyal Gemi Söküm’ firması tarafından 2 milyon 100 bin sterline satın alınan dev gemi, öncelikle tüm elektronik cihaz, silah ve tehlikeli atıklardan arındırılacak. Söküme uygun hale getirilen dev gemi, Uluslararası mevzuata göre gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasının ardından römorkörler eşliğinde Türkiye’ye getirilecek. Yaklaşık 3 bin mil yol katedecek olan dev geminin Türkiye’ye yapacağı son yolculuğun ortalama 20 gün süreceği tahmin ediliyor.

PRESTİJ İÇİN GELMİŞTİ.

Dünya denizlerde 900 bin mil yol kateden, birçok tatbikat ve harekâta katılan ‘HMS Illustrious’ adlı uçak gemisi, 2008 yılında da Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburg Dükü Prens Philip’in ziyaretine eşlik etmek adına Türkiye’ye gelmişti. İstanbul'a demirleyen dev gemi, 1918’de Türkiye’yi işgal için gelen savaş gemilerini anımsatmış ve tepki çekmişti.

İKİZİ DE TÜRKİYE’DE SÖKÜLMÜŞTÜ

Uluslararası  'Gemi Geri Dönüşüm' standartlarına dünyada uyum sağlayan tek ülke olarak gösterilen Türkiye,  özelliklede savaş gemilerinin sökümünde tercih edilen öncelikli ülke konumunda. Buna göre çevre ve işçi sağlığına yönelik yaptığı önemli yatırımlarla yeşil endüstriyi ön planda tutan Türk Gemi Geri Dönüşüm sektörünün lokomotif firmalarından olan ‘Leyal Gemi Söküm’  2013 yılında da yine İngiliz donanmasına ait olan ve ‘HMS Illustrious’ gemisinin ikizi olarak bilinen  ‘HMS Ark Royal’ adlı uçak gemisini de geri dönüşüme kazandırmıştı. O dönem 10 milyon TL'ye satın alınan gemiden, 16 bin ton hurda çelik elde edilmişti.

İNGİLİZ SAVAŞ GEMİLERİNİN SON LİMANI: ALİAĞA 

Son dönemde İngiliz savaş gemilerinin son limanı Türkiye oldu. ‘Queen Elizabeth HMS Illustrious’ adlı uçak gemisini Türkiye ekonomisine kazandırmaya hazırlanan Türk Gemi Geri Dönüşüm sektörü,  Bosna ve 2003 Irak Savaşları'nda görev yapan ‘HMS Ark Royal’ adlı uçak gemisinin yanı sıra son beş yılda;  Kraliyet Donanması'nın envanterinden düşürülen, ‘HMS Invincible’, ‘HMS Plymouth’, ‘HMS Manchester’ adlı askeri gemileri de geri dönüşüme kazandırmıştı.

QUEEN ELİZABETH HMS ILLUSTRİOUS ?

14 savaş uçağını aynı anda taşıyabilen ‘HMS Illustrious’ adlı uçak gemisi 209 metre uzunluğunda, 30 metre yüksekliğinde, 20 bin 600 ton ağırlığında ve saatte 52 kilometre hız yapıyor.

 

 

Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Feci kaza!...İki otomobilin çarpıştığı kazada 7 kişi yaralandı..
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki
Çanakkale'de 'altın madeni' için ağaç katliamına tepki