.
aktur inşaat
aktur inşaat
park onyedi evleri

Çan’a Darbe üstüne Darbe 2. Termik santral yolda...

Çan’da sayıları artan termik santraller, birbirine komşu konumları ile dikkat çekerken, bölgenin ekolojik geleceği açısından kaygı uyandırıyor. Çan-2 Termik Santrali Enerji İletim Hattı için ÇED sürecinin ise başladığı duyuruldu.
Bu haber 2016-08-07 22:04:01 eklenmiş ve 3022 kez görüntülenmiştir.
Çan’a Darbe üstüne Darbe 2. Termik santral yolda...
Çan’da sayıları artan termik santraller, birbirine komşu konumları ile dikkat çekerken, bölgenin ekolojik geleceği açısından kaygı uyandırıyor. Çan-2 Termik Santrali Enerji İletim Hattı için ÇED sürecinin ise başladığı duyuruldu.
 
Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Çanakkale ili Çan, ilçesi Yayaköy, Durali, Büyüktepe Köy mevkiindeki TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 380 KV Çan-2 TES – Çan 380 KV Enerji İletim Hattı projesi ile ilgili olarak Çanakkale Valiliğimize sunulan dosyayı Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği`nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED Süreci başlamıştır. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.
 
 
 
YERLEŞİM YERLERİNE OLDUKÇA YAKIN
 
 
 
TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 380 KV Çan-2 TES – Çan 380 KV Enerji İletim Hattı projesinin teknik olmayan dosyası paylaşıldı. Buna göre; “Çan Kömür ve İnşaat A.Ş. tarafından Çanakkale İli, Çan İlçesi sınırları içerisinde, 380 kV geriliminde, toplam 10,7 km uzunluğunda 2x3B 954 MCM karakteristiğindeki ‘Söz konusu projenin özelliklerini, yerini, muhtemel etkilerini ve öngörülen önlemleri ortaya koymak amacı ile yürürlükteki ÇED Yönetmeliği Ek-4 Listesinde yer alan Enerji İletim Hattı Çanakkale İl merkezine yaklaşık 38 km ve Çan İlçe merkezine 3 km mesafede bulunmaktadır. Çalışma alanına en yakın yerleşim yeri 4,5,6 no’lu direklerin yaklaşık 200 m batısında bulunan Yaya Köyü’ne ait konutlardır. 16 no’lu direğin yaklaşık 550 m güneyinde Hurma Köyü,13 no’lu, S2 direğinin (14 no’lu direk), 15 no’lu ve 16 no’lu direğin yaklaşık 600 m kuzeyinde Durali Köyü, S5 direğinin (24 no’lu direk) yaklaşık 750 m kuzeyinde Çekiçler Köyü, bulunmaktadır. Ayrıca ND1 ile S1 direkleri arasında hat güzergâhına en yakın yerleşim yeri 200 m batısında bulunan Yaya Köyü’ne ait konutlar, S2 ile S3 direkleri arasında hat güzergâhına en yakın yerleşim yeri yaklaşık 550 m uzaklıkta Hurma ve Durali köylerine ait konutlardır. S4 ile ND2 direkleri arasında hat güzergahına en yakın yerleşim yeri yaklaşık 800 m uzaklıktaki Büyüktepe, Karakoca ve Çekiçler köylerine ait konutlardır” denildi.
 
 
 
BİRBİRİNE KOMŞU SANTRALLER 
 
 
 
Çan’da 18 Mart Termik Santrali ile birlikte son dönemde sayıları hızla artan santral projeleri ortaya ilginç görüntülerin de çıkmasına neden oluyor. Birbirine komşu santraller, başta Çan, Biga, Lapseki olmak üzere, bölgenin ekolojik geleceği açısından tedirginlik yaratıyor. Yer altı ve yer üstü doğal kaynakların tahribatına yol açacağı ve yaşam alanlarına geri dönülmez zararlar vereceği ifade edilen termik santrallerin sayısının Çanakkale’de giderek artması kaygıları arttırıyor. Bu tedirginlik yaratan birbirine komşu santrallerin görüntüleri sosyal medyada da sıkça paylaşılıyor.
ETİKETLER : Çan termik santral çed
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ÇEVRE haberleri
Köşe Yazarları
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Çanakkale|Çanakkale Haber|Son Dakika|Çanakkale'nin Sesi
© Copyright 2013 Çanakkale'nin Sesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi