Reklamı Geç
mektebim okulları çanakkale
anafartalar market çanakkale
anafartalar market çanakkale
Advert Advert

Bozcaada'da '15'nci Ozanın Günü ve Homeros Okuması' etkinliği

Bozcaada İlçesi'nde, '15'nci Ozanın Günü ve Homeros Okuması' etkinliği yapıldı.

Bozcaada'da '15'nci Ozanın Günü ve Homeros Okuması' etkinliği
Bozcaada'da '15'nci Ozanın Günü ve Homeros Okuması' etkinliği Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1636 kez okundu.
Advert biga can hastanesi Advert
 
ÇANAKKALE'nin Bozcaada İlçesi'nde, '15'nci Ozanın Günü ve Homeros Okuması' etkinliği yapıldı. Yılın şairi Akgün Akova'nın, Salhane'de okuduğu şiirler, sanat ve edebiyat severlerden büyük alkış aldı. Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz'ın da tüm gün katıldığı etkinliklere bu yıl yine adaya gelen konuklar yoğun ilgi gösterdi.
 
Bozcaada'da bu yıl 15'ncisi düzenlenen 'Ozanın Günü ve Homeros Okuması' etkinliği hafta sonu yapıldı. Etkinlik, cumartesi günü saat 17.00'da Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda udi ve bestekar olan Mutlu Torun'un konseri ile başladı. Konserde ney sanatçısı Özcan Özbey solistlik yaptı. Konserin bir bölümünde ise Zeynep Torun, masal şiiri okudu. Ayrıca Mutlu Torun, yakın dostu olan Haluk Şahin'in yazdığı 'Vapurlar İptal' adlı şiirin bestesini de sundu.
 
Bozcaada Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda başlayan Ozanın Günü ve Homeros Okuması öncesinde, etkinliği Adaya kazandıran ve yöneten isim olan gazeteci Haluk Şahin, organizasyonda her yıl kendisine destek olan başta Cevat Çapan ve Gönül Çapan ile birlikte konaklama da yardımcı olan işletme sahiplerine teşekkür etti. Gazeteci Şahin, "Bu coğrafya Türk ve Rum halklarının 500 yıl yaşadığı ortak bir yer. Sanata sarılmamız gerekiyor. Sanat yıkılmaz ve yarına kalır" dedi.
 
BAŞKAN YILMAZ: MUTSUZUZ AMA UMUTSUZ DEĞİLİZ
 
CHP'li Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da etkinliği adaya kazandıran Haluk Şahin ve Cevap Çapan'a teşekkür ederken, "Mutsuzuz ama umutsuz değiliz. Türkiye'yi beraber inşa etmeliyiz. Terör, darbe, faşizm hayatı durdurmayı amaçlıyor. Adanın alt yapısında kültür ve sanat var. Toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde inadına kültür ve sanat etkinlikleri yapılmalıdır" dedi.
 
TÜRKAN SAYLAN'A BÜYÜK ALKIŞ
 
Konserle devam eden etkinliğin ardından Ozanın Günü ve Homeros Okumaları'nın ikinci bölümü yine her yıl olduğu gibi Salhane'de gerçekleşti. 'Yılın şairi' Akgün Akova'nın katıldığı etkinliğe büyük ilgi gösterildi. Programın ortalarına doğru sandalye yetmeyince konuklar etkinliği ayakta ve yerde izledi. Burada başlayan program öncesinde Haluk Şahin ve Cevat Çapan etkinlik hakkında birer konuşma yaptı. Yılın ozanı, şair Akgün Akova ise Cevat Çapan ve birlikte yaşadıkları anıları anlattıktan sonra 'Sevdiğim Kadın Adları Gibi' adlı kitabından şiirler okudu.
 
 
 
haberler.com
 
Artık 'Sevdiğim kadın adları gibi' şiir yazmaya da son verdiğini belirten Akova, son olarak Türkan Saylan için yazdığı 'Türkan' isimli şiiri okudu. Akova, izleyicilerden büyük alkış aldı.
 
Etkinliklerin ikinci günü olan bu sabah ise Bozcaada'da gün doğumunda Troia'nın karşısındaki sahilde Homeros okumaları yapıldı. Homeros'un epik şiiri İlyada'dan yapılan okumanın açış ve kapanışını yılın şairi Akgün Akova yaptı. Güneş doğarken başlayan okuma iki saat sürdü. Ozanın Günü ve Homeros Okuması edebi etkinliğini 15 yıldır düzenleyen Haluk Şahin. "Homeros'un ölümsüz eserindeki olayların çoğu bizim coğrafyamızda geçiyor. Troia hemen karşımızda. Bozcaada tüm olayların ortasında. Tarih değişse de coğrafya o kadar değişmiyor. Homeros'u biz okumayacağız da kim okuyacak?" dedi.
 
- Çanakkale
Bozcaada İlçesi '15'nci Ozanın Günü Homeros Okuması etkinliği yapıldı.
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Çanakkale'de Kamyonet ile Hafif ticari araç çarpıştı 5 yaralı
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır
Gümrük Kapısı Gökçeada’nın hakkıdır