deja vue çanakkale
Advert
Advert

Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesi hazırlıklar devam ediyor...

Lapseki ilçesine bağlı Çardak Beldesinde bu yıl 283’üncüsü düzenlenecek olan Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesi hazırlıklar devam ediyo

Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesi hazırlıklar devam ediyor...
Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesi hazırlıklar devam ediyor... Taner Arçukoğlu
Bu içerik 1945 kez okundu.
 
Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak Beldesinde bu yıl 283'üncüsü düzenlenecek olan Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesi hazırlıklar devam ediyor.
 
Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, 26 Ağustos Cuma günü yapılacak olan güreş müsabakaları öncesi afiş çalışmalarının tamamladığını ifade ederek cadde ve sokaklara asıldığını söyledi. Tarihi güreşlerin 3'üncü asra şahitlik etmesine çeyrek yüzyıldan daha kısa bir süre kaldığını hatırlatan Ulaş, Türkiye'nin Kırkpınar'dan sonra ikinci en büyük güreşlerinin Çardak Beldesinde yapıldığının altını çizdi. Çardak Yağlı Pehlivan Güreşlerinin tarihine de değinen Başkan Ulaş, "Orhan Gazi'nin oğlu Gazi Süleyman Paşanın 1354 yılında Rumeli'ye geçiş yeri olarak kullandığı Çardak'ta ulu çınar ağacının altında yapılan güreşin anısına düzenlenen ve geleneksel hale getirilen Tarihi Çardak Yağlı Güreşleri, her yıl geleneksel olarak icra ediliyor. Bu yıl 283'üncü Tarihi Çardak Yağlı Pehlivan güreşlerini Allah'ın izniyle düzenleyeceğiz" dedi.
 
283'üncü Çardak Tarihi Yağlı Pehlivan Güreşleri Ağası Ahmet Acar güreşlerin her yıl olduğu gibi, bu yıl da 26 Ağustos Cuma günü Çardak Çamlık Er Meydanında yapılacağını söyledi. Başpehlivanların katılımıyla beldenin büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağını ifade eden Güreş Ağası Ahmet Acar, sporseverleri tribünleri doldurmaya davet etti.
 
Pehlivanlar Yağlı Güreşlere Hazırlanıyor
 
Çardak beldesinde bu yıl 283'üncüsü düzenlenecek olan yağlı güreşler için pehlivanlar da antrenmanlara başladı. Türkiye çapınca baş Pehlivanların da katılacağı müsabakalar öncesinde Haluk Çırpan eşliğinde antrenmanlarına devam eden genç pehlivanlar kendilerinden oldukça emin. Çardak beldesi yerel pehlivanlarından Haluk Çırpan yaptığı açıklamada "Gençlerle beraber müsabakalara hazırlanıyoruz. Hep birlikte çalışıyoruz. Onlara tecrübelerimi yansıtıyorum. Hepsi çok istekli. İnşallah ileri ki yıllarda daha güzel yerlerde olurlar. Hepsi sabırsızlıkla yeşil sahalarda güreşmeyi bekliyor. Bu yıl antrenmanlara katılım daha yoğun oldu. Biga, Gelibolu, Gönen ve Çanakkale'den katılan kardeşlerimiz oldu. Bu da bizler adına çok sevindirici bir gelişme" dedi. - ÇANAKKALE
Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri öncesi hazırlıklar devam ediyor...
Yorum yazabilirsiniz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Seyir halindeki kamyon alev topuna döndü
Seyir halindeki kamyon alev topuna döndü
Son KHK.. Çanakkale’de 3 İhraç, 10 Göreve İade
Son KHK.. Çanakkale’de 3 İhraç, 10 Göreve İade